tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.1.2017

Antepfıstığı dört koldan yürüyüşe geçti

Antepfıstığı dört koldan yürüyüşe geçti

Antepfıstığında üretim standartları damla sulama ile artarken, 2016’da yaşanan iki gelişme ve iki yeni proje ise ürün işleme ve ticaretten kaynaklı sorunları gidermeye aday.

2012 yılında 150 bin ton rekolte ve ağaç başına ortalama 4 kg verim ile rekor kırılan antepfıstığında 2013 ve 2014 yıllarında üretim ve verim oranları neredeyse yarı yarıya düşmüştü. Son iki yıldır 140-150 bin ton bandına geri dönülse de ihracatta sorunlar yaşanmıştı.

3’te 2’si ihraç ediliyor

Üretimi Gaziantep ve Şanlıurfa’da yoğunlaşan antepfıstığına üretimin yaklaşık 3’te 2’si yurtdışına ihraç ediliyor. Fiyat ve pazarlama aşamasında yaşanan olumsuzların başlıca nedeni ise dış pazara kaçak yollarla giren ve aflatoksin oranları yüksek ürünler.

TSE standardı alındı

Antepfıstığında bu yıl içinde yaşanan iki gelişme ise geleceğe yönelik umut veriyor. Öncelikle Gaziantep Ticaret Borsası’nın girişimleriyle 2 yıl süren çalışmalar sonucunda antepfıstığının Türk Standartları Enstitüsü (TSE) standardı alındı ve yıl içinde yayınlandı.

Antepfıstığına dair lisanslı depoculuk tebliği Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise yıl sonuna doğru tarafından hazırlandı. Alınan 14 milyon TL’lik hibe desteği ile Türkiye’nin ilk antepfıstığı deposu Gaziantep’in Nizip ilçesinde kurulmaya başladı.

antepfistigi-dort-koldan-yuruyuse-gecti1.jpg

Aflatoksinin önüne geçilecek

10 bin ton depolama kapasiteli tesisin yakın zamanda hizmete geçeceğini söyleyen Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Tiryakioğlu, “Böylece ürünler sağlıklı koşullarda saklanacak ve aflatoksinin önüne geçilecek. Üreticinin geliri artacak, tüccar da daha rahat ticaret yapacak” diye konuşuyor.

Damla sulama ile üretimde istikrar

Damla sulamanın yaygınlaşmasıyla birlikte antepfıstığında “var yılı-yok yılı” rejiminin geride kalacağını söyleyen Tiryakioğlu, bu sayede dikim alanlarının da artmaya başladığını dile getirerek “Birkaç yıl içinde üretim 300 bin tonlara çıkacak” yorumunu yapıyor.

Antepfıstığına mükemmeliyet merkezi geliyor!

Antepfıstığına yönelik bir diğer proje ise kalite ve gıda güvenliği kontrollerinin yapılacağı Antepfıstığı Mükemmeliyet Merkezi. Yatırımın 2 milyon TL’lik bir bütçesi olduğunu söyleyen Tiryakioğlu, “Ayrıca fıstık sanayimizi geliştirecek her tür çalışma depomuzun yanında kurulacak olan Fıstık İşleme Pilot Tesisi’nde yapılacak” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.