tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Olaylar
  • TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu

29.12.2016

TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu

TÜBİTAK özel ödülü bitki genetikçisi Kemal Kazan’ın oldu!

Bitki hastalıklarıyla mücadele konusundaki araştırmalarıyla bilinen bitki genetikçisi ve moleküler biyolog Kemal Kazan, 2016 yılı TÜBİTAK Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) 2016 yılı Bilim, Özel, Hizmet ve Teşvik Ödülleri sahiplerini buldu. Temel Bilimler alanında verilen TÜBİTAK Özel Ödülü, bitki genetiği ve moleküler biyoloji alanındaki başarıları nedeniyle Prof. Dr. Kemal Kazan’a verildi.

Moleküler biyoloji alanındaki çalışmaları örnek oldu

TÜBİTAK’tan yapılan açıklamada Kazan’ın “Bitki genetiği ve moleküler biyolojisi alanında bitki bağışıklığının moleküler düzeyde tanımlanması ve bitki hastalıklarına çözümler bulunması konularındaki uluslararası düzeyde üstün nitelikli çalışmaları” nedeniyle Özel Ödül’ü layık görüldüğü belirtildi.

Prof. Dr. Kemal Kazan kimdir?

1983 yılında Ankara Üniversitesi’nden mezun olan Kazan, doktorasını ise ABD’deki Washington Devlet Üniversitesi’nde yaptı. Kazan, 1994 yılından bu yana ise çalışmalarını Avustralya’da bulunan Eyalet Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Kurumu’nda (CSIRO) sürdürüyor.

Queensland Tarım ve Gıda İnovasyon Birliği’nde (QAAFI) Onursal Profesörlük unvanına da sahip olan Kazan’ın araştırma alanı kapsamında; bitki savunma hormonlarının mikroplara dayanıklılık sağlamadaki rollerinin moleküler düzeyde belirlenmesi ve Fusarium hastalıkları yer alıyor.

 


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

Sanayi domatesinde söze sadakat aranıyor!

İklim ve hastalık yönünden zorlu bir sezon geçiren tarla domatesinde piyasa fiyatları maliyetlerin çok altına düştü. Üreticiler fabrikaların sezon başı taahhüt ettikleri fiyatlardan alım yapmasını bekliyor.

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

2022 yılında bu pestisitler de olmayacak

Zirai ilaçlarda kullanılan 9 farklı etken madde daha gelecek yılsonu itibariyle tarımda tamamen yasaklı olacak. Toplam 7 etken madde için ise kısıtlama kararı alındı.

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ağustos sayısı okurlarıyla buluştu!

Kapak Konusu sayfalarında biyoenerjiyi tarımın gözünden inceleyen Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısını da okurlarına armağan ediyor.