tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2016

“Bozuk tohum” davasını mısır üreticisi kazandı

“Bozuk tohum” davasını mısır üreticisi kazandı

Ziraat odasından satın aldığı tohumların analiz edilmediği tespit edilen mısır üreticisi, 7 yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesinde 46 bin TL tazminat almaya hak kazandı.

Artvin-Cerattepe’de çevre ve hukuk mücadelesinde karar aşamasına gelinirken Sakarya’da bir üreticinin 7 yıldır yürüttüğü bireysel hukuk mücadelesinde örnek bir karar çıktı. Ziraat Odası’ndan satın aldığı mısır tohumları bozuk çıkan Halil İbrahim Oyar isimli üretici, açtığı dava sonucunda 46 bin TL tazminat almaya hak kazandı.

Oda sorumluluk kabul etmemişti

2009 yılında 110 dönümlük arazisine ekmek üzere Kaynarca Ziraat Odası’ndan mısır tohumu satın alan Oyar, ekimden yalnızca 10 gün sonra tohumların çimlenmeye başlaması üzerine odaya ve tohum firmasına başvurdu. Ancak başvuru “sorunun üreticiden kaynaklı” olduğu gerekçesiyle dikkat alınmadı.

Analiz yapılmamış tohumlar satıldı

Dava çerçevesinde yapılan tespitler sonucunda tohumların 3-4 yıllık olduğu ve analiz yapılmadan satıldığı belirlendi. Hazırlanan bilirkişi raporunda bozuk tohumların üreticiye 24 bin TL’ye yakın zarara mal olduğu belirtildi. 7 yılın ardından sonuçlanan davada Ziraat Odası’nın yasal faiziyle birlikte üreticiye 46 bin TL tazminat ödemesine karar verildi.

Eski yöneticilere de dava açıldı

Bu arada Kaynarca Ziraat Odası’nda geçtiğimiz yılsonunda göreve gelen yeni yönetim kurulu, eski yönetim hakkında “odayı zarara uğrattıkları” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Yaklaşık 8,5 yıl süresince oda başkanlığında bulunan Cevdet Günhan, 2015 Eylül’ünde görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

Soğanın beklenen koşusu ne zaman başlayacak?

İstikrarlı bir pazar talebi olan soğan, bu avantajın yanına ihracat gücüne de eklemeye hazırlanıyor. Ancak bu potansiyeli gerçekleştirmenin önündeki engellerin aşılması gerek. Bu engellerin başında ise iki güncel sorun olan kuraklık ve yükselen girdi maliyetleri var.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Tarlaların gizemi ekin çemberlerinin öyküsü

Yıllar önce bir “şaka” ile başlayan, ardından bir gizem bulutuna dönüşen ekin daireleri, bugün ise sanatçıları, üreticileri, girişimcileri ve tarıma ya da görsel sanatlara meraklı pek çok insanı bir araya getiren bir kültür öğesi olarak arazileri süslemeye devam ediyor.