tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.9.2016

Bin 700 tarım danışmanı aranıyor

Bin 700 tarım danışmanı aranıyor

Bakanlığın açıkladığı kararla bu yıl içinde ziraat odaları ve üretici örgütlerinde bin 700 tarım danışmanı istihdam edilecek.

Ziraat odaları ve üretici örgütlerine 2016 yılı içinde bin 700 tarım danışmanı duyuruldu. İşe alınan her tarım danışmanı için 30 bin TL ödeneceğini açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kararına göre, her bir ziraat odası veya üretici örgütü en fazla 5 tarım danışmanı istihdam edebilecek. Geçtiğimiz Mayıs ayında bu rakamın 8'den 2'ye düşürülmesine zirai danışmanlar tepki göstermişti.

Personel kaybını telafi edecek

15 Temmuz sonrası yapılan operasyonlar kapsamında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarda bugüne kadar toplam 733 personel ihraç edilirken 433 kişi de açığa alındı. Zirai danışmanlara yönelik istihdam kararının bu operasyonlar sonucu oluşan personel kaybını telafi etmeye yönelik olduğunu söylemek mümkün.

Danışmanlar düşen desteklere tepki göstermişti

Mayıs ayında zirai danışmanlara ayrılan desteğin 20 bin TL’ye indirilmesi ve istihdam sınırlaması getirilmesi tarımsal danışmanların tepkisini çekmişti. Bakanlık önünde toplanan ziraat mühendisleri, “Mesleğime dokunma, çiftçimizden ayırma” diyerek tarımsal danışmanların işsizlik tehlikesiyle karşı karşıya bırakıldığını dile getirmişlerdi.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.