tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.4.2014 07:59:23

Turfanda karpuz fırtınadan etkilendi

Mersin’in Tarsus İlçesi’nde yaşanan fırtına, turfanda karpuz tarlalarını büyük zarara uğrattı ve erkenci karpuzun bu yıl piyasaya sürülmesini tehlikeye düşürdü. Tarsus’un bazı mahallelerinde turfanda karpuz yetiştiren üreticiler, emeklerini alamamanın endişesini duyuyor. Fırtına yüzünden, yaklaşık 10 bin dekar alana ekilen karpuz, fasulye ve kabak gibi fideler, yapraklarının yanması sonucu ürün veremeyecek duruma geldi. Tarsuslu üreticiler sabah gördükleri manzara karşısında büyük şaşkınlık yaşadıklarını ve devletten yardım beklediklerini söyledi. Fırtınadan dolayı tarlası zarar göre bir üretici “9 dönümlük ekili karpuz alanından eser kalmadı. Bu yıl tüketiciler karpuzu biraz geç yiyecek” dedi. Fırtınada sebebiyle yanıp kavrulan karpuz fidelerini söküp yeniden ekeceklerini söyleyen üretici, bunun erkenci denilen ürün hasadını ortadan kaldıracağını belirtti ve “Ekili alanlarımızın çoğu sigortalı ancak yine de TARSİM yetkililerinin zararımızı nasıl yorumlayacaklarını merakla bekliyoruz” dedi. Fırtınadan tarlası etkilenen bir diğer üretici de, böyle verimli topraklarda kimi zaman doğal afetlerle karşı karşıya kalabildiklerini söyledi ve şunları ekledi: “Fırtına maalesef belimizi büktü. Binbir emek verip yetiştirdiğimiz karpuz fidelerimiz bir gecede fırtına sonrasında mahvoldu. Bölgemizde ekili olan karpuzun yüzde 90’ı telef oldu.”

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.