tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.1.2014 08:36:04

"Başladığımız yere döndük"

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Bayraktar, lisanslı depoculukla ilgili ciddi çalışmalar yapıldığını ve belli noktaya gelindiğini, ancak gereken desteğin verilmemesi sebebiyle başlanan noktaya dönüldüğünü belirtti. Türkiye'de fındık sektöründe yıllardır konuşulan lisanslı depoculuğun 2009 yılında uygulamaya konulan Yeni Fındık Stratejisi'nin hayata geçmesiyle kurulma sürecinin daha hızlandığını belirten Bayraktar; fındıkta lisanslı depoların kapatılması kararına ilişkin, "Mevcut yapısıyla Türkiye'de lisanslı depoculuğun yürümeyeceği belliydi" dedi. Lisanslı depoculukta sektörün tüm faktörlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini ancak bunun Türkiye'de sağlanamadığını vurgulayan Bayraktar, "Bu meselenin devlet, piyasa ve sektör ayakları var. Bunların hepsinin ortak çalışması lazımdı ama baştan böyle yapılmadı" diye konuştu. FİSKOBİRLİK'in mevcut yapısı, tecrübesi ve depoları ile lisanslı depoculuk sistemi için en uygun kurum olduğunu savunan Bayraktar, şunları kaydetti: "Ek yatırımlar yapıldı, kiralar ödendi ama maalesef başladığımız noktadayız. Bizim lisanslı depoculukla ilgili çok ciddi çalışmalarımız oldu. Belli bir noktaya getirdik ancak gereken desteği göremedik. En başta FİSKOBİRLİK'e destek sağlansaydı, bugün lisanslı depoculuk uygulaması mevcut halinden daha iyi yerlerde olurdu. Çünkü FİSKOBİRLİK'in mevcut depoları var. Geçmişten gelen bir tecrübesi var. Depoculuk için biçilmiş kaftandı"

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.