tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.02.2023

Dev obruklara bir yenisi eklendi

Dev obruklara bir yenisi eklendi

Konya Karapınar’da oluşan dev obruklara bir yenisi daha eklendi. Oluşan obruğun depremlerle ilişkilendirilmesi üzerine uzmanlar inceleme yaptı.

Son yıllarda Konya’nın Karapınar ilçesinde sayıları giderek artan obruklara bir yenisi daha eklendi. Reşadiye Mahallesi Seyit Hacı Yaylası'ndaki tarlada yaklaşık 1400 metrekarelik alanda oluşan yeni obruğun 37 metre çapında ve 12 metre derinliğinde olduğunu belirlendi. Obruk sonrası en merak edilen konu ise 6 Şubat tarihinde meydana gelen Kahramanmaraş depremlerinin obruğun oluşumuna etki edip etmediğiydi. 

konya-obruk-.jpg

Depremlerle bir bağlantı kurulamadı

Yeni oluşan obruğu yerinde inceleyen uzmanlar, bu depremlerle bir bağlantısını bulamadıklarını vurguladı. Obruğun dün akşam saatlerinde Konya Ereğli merkezli 4.3 şiddetindeki depremle de ilişkilendirilmesi üzerine depremin ölçüm yapılırken meydana geldiğini vurgulandı. Büyük depremlerden yaklaşık 20 gün sonra oluşan obruğun, önceki büyük depremlerle veya Ereğli merkezli depremle bir bağlantısının olmadığı belirtildi.

Bölgede yaşayan üreticiler ise Karapınar'da her zaman böyle obrukların oluştuğunu belirterek, yeni oluşan obruğun büyüklüğüne dikkat çekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.