tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.08.2022

İlk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı

ilk tahıl gemisi Ukrayna’dan yola çıktı

Tahıl taşıyan ilk gemi, Rusya ile anlaşma kapsamında Ukrayna limanından ayrıldı. 2 Ağustos’ta geminin İstanbul’da olması bekleniyor.

Rusya’nın, Şubat ayından itibaren Ukrayna limanlarını abluka altına alması, buğday bazlı ürünlerin daha pahalı hâle gelmesi, yemeklik yağlar ve gübre fiyatlarının artması gibi sonuçlar doğurdu. Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye tarafından küresel gıda krizini önleme amaçlı İstanbul'da imzalanan “Tahıl sevkiyatı” anlaşmasının ardından ilk gemi yola çıktı. Geminin, Lübnan'a yanaşacağı ve önümüzdeki haftalarda başka sevkiyatların planlandığı bildirildi. Anlaşma kapsamında, 20 milyon ton tahılın Ukrayna'nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin ise limanlardan çıkmasına izin verilmeyecek.

Razoni, 26 bin ton mısırla İstanbul’a geliyor

İstanbul'da kurulan Ortak Koordinasyon Merkezi, geminin 26 bin ton mısır taşıdığını ve denetim için 2 Ağustos 2022’de Türkiye sularına geleceğini açıkladı. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptığı açıklamada, Razoni isimli kuru yük gemisinin salı günü saat 15.00 civarında İstanbul'da olacağını bildirdi. Akar, Rusya ve Ukrayna’nın dünyadaki tahılın üçte birini üretmesinin tahıl arzı için önemli olduğunu ekledi. Açıklamada, savaş sebebiyle 25 milyondan fazla tahılın beklenilmesinin özellikle Orta Doğu ve Afrika'da güvenlik sorununa dönüşebileceğine dikkat çekildi. Anlaşmanın küresel gıda krizini hafifleteceği ve tahıl fiyatını düşüreceği öngörülüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.