tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.03.2022

Bağ göz kurduna karşı gözünüzü dört açın

Bağ göz kurduna karşı gözünüzü dört açın

Türkiye’nin tarımsal ürün ticaretinde oldukça önemli bir yere sahip olan bağlarda sıklıkla karşılaşılan bağ göz kurdu, geniş coğrafyalara yayılan önemli bir zararlı. İlkbahar aylarında çıkışlarını yapan zararlıyla mücadele etmek ise verim açısından önem taşıyor.

Roma döneminden beri bağ üretimini tehdit eden ve verimi etkileyen bir güve türü olan Theresimima ampelophaga yani bağ göz kurdu, Zygaenidae familyasının bir üyesi. Cezayir, İspanya, Güney Fransa ve Güney Avrupa’dan Karadeniz’in kuzey kıyılarına kadar rastlanabilen bu bağ zararlısı, kuzeyde Macaristan ve Slovakya’ya, doğuda Rusya’ya, Türkiye, Lübnan ve Suriye üzerinden ise İsrail’e kadar uzanabiliyor.

Bağlarda çıkışlar ilkbahar itibariyle başlıyor

Türkiye’de ilk kez Orta Anadolu Bölgesi’nde gözlemlenen göz kurdu zararlısı, kışı üst toprakta yani asma kabukları altında ve gövdedeki çatlaklarda, üçüncü veya dördüncü dönem larva halinde geçiriyor. Mart ayı sonu ve nisan ayı başlarında kışladıkları yerlerden çıkmaya başlayan larvaların, çıkış tarihleri ise bulundukları bağın gelişme durumuna ve iklim koşulları ve bölgelere göre değişiklik gösterebiliyor.

Kışladıkları yerlerden çıkmaya başlayan larvalar, öncelikle çiçek tomurcukları sonrasında ise genç yapraklarda besleniyor. Genellikle akşamüstü saatlerde beslenmeye başlayan bu larvalar, ertesi günün sabahına kadar beslenmelerine devam ediyor. Beslenmeleri sonucu mayıs ayı sonu veya haziran ayı başında olgun hale gelen larvalar, kabuğun altında pupa oluyor. Haziran ayı sonundan itibaren ergin çıkışları gözlemlenen bu zararlının dişi bireyleri ise kümeler halinde gölgelik yerlere; yaprak altları, salkımlar ve yabancı otlara yumurta bırakıyor.

bag-goz-kurdu.jpg

Meyve verimini etkiliyor

Dişi bireylerin bırakmış oldukları bu yumurtalardan çıkan larvalar, bir sonraki ilkbahar aylarına kadar sürecek olan, kış diyapozuna girdikleri ağustos ayı boyunca, konukçu yapraklarda beslenmelerine devam ediyor. Bu ikinci döl larvalar, yaprakların alt yüzünde beslenerek, damar aralarını zar şeklinde bırakıyor. Fakat asıl zarar, larvaların ilkbahar aylarında tomurcuklarla beslenmeleri ile yaşanıyor. Larvaların tomurcuklarla beslenmeleri sonucu ise daha az çiçek tutumu ve daha az meyve verimi elde ediliyor.

Kültür asmaları ve yabani asmalarda gözlemlenen monofag zararlı türü bağ göz kurdu ile mücadelede, öncelikle bağın içinde ve çevresinde zararlının kışlayabileceği tüm koşulların mutlaka ortadan kaldırılması gerekiyor. Ayrıca göz kurdu larvalarının kışı kabuk altında geçirmesinden dolayı, ilkbahara girerken kesilen çubukların, bağ kenarında bırakılmayıp yok edilmesi de mücadelede önemli bir rol üstleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.