tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

4.11.2020

Kurusu yaşından on kat değerli

Kurusu yaşından on kat değerli

Bir kilo kuru bamya 10 kilo yaş üründen elde ediliyor. Üstelik hem hasat hem de kurutma işlemleri de oldukça zorlu. Buna karşın, elde edilen ürün üreticiye kazanç tüketiciye ise sağlık olarak geri dönüyor.

Bamya Türkiye’de geçmişten beri hem bitkisel üretimin hem de geleneksel mutfakların ayrılmaz bir parçası. Yine de bu köklü konumuna ve sağlık temelli tüm faydalarına karşın onun tüketici nezdinde en sevilen gıdalar listesinde en üst sıralarda olmadığı da bir gerçek.

Ancak artık bamyanın çok daha yaygın tüketilmeye başlayan, üstelik üreticisine de daha fazla kazandıran bir formu ön plana çıkmaya başladı. Pazar tezgahlarında ve marketlerin kurutulmuş sebze ve meyve reyonlarında daha çok yer bulmaya başlayan kuru bamya, bamya çorbası başta olmak üzere yemeklere de farklı bir lezzet katıyor.

Hasat ve kurutmadaki zahmetine değiyor!

Kurutulmuş bamyanın üretim süreci, bitkinin olgunluk dönemine girdiği ancak henüz misket büyüklüğüne eriştiği haldeyken toplanmasıyla başlıyor. Ancak çiçek bamyanın hem hasadı hem de kurutma işlemleri hassas ve yoğun bir işçilik istiyor. Üstelik bu işlemler sonucunda toplam 10 kilo yaş üründen ancak 1 kilogram kuru bamya elde ediliyor.

kurusu-yasindan-on-kat-degerli1.jpg

Amasya bölgesinin başı çektiği kuru bamya üretiminin bu zahmetli maratonunu anlamlı kılan şey ise, elde edilen ürünün yaş haline oranla yaklaşık 10 kat daha yüksek fiyattan alıcı bulabilmesi. Bir kilo taze bamyanın pazar fiyatının 20 TL civarında olduğu bu sezon, kurutulmuş bamyanın kilosu ise 220 TL’ye kadar çıkıyor.

Arazide mesai güneş doğmadan başlıyor

Aradaki fiyat farkının bu denli büyük olması elbette kurutma işlemleri için harcanan emekle doğru orantılı. Güneş görmeden toplanması gereken çiçek bamyaların hasadı için üreticiler çoğu zaman sabahın henüz ilk ışıkları bile vurmadan arazide çalışmaya başlıyor. Toplanan tanelerin küçük olması tek tek ipe dizilerek asılma sürecini de kurutulan diğer pek çok sebzeye göre daha zor kılıyor.

Bir önceki yılın mahsulüne de talep var

Yoğun C vitamini içeriğinin yanı sıra lif ve mineral açısından da oldukça zengin olan bamyanın kuru halinin yoğun ilgi görmesi üreticiyi sevindiriyor. Mevcut fiyatları yüksek bulan tüketiciler için ise ürünü daha uygu fiyatlara da satın alabilmek mümkün. Bir kez kurutulduktan sonra 2 yıl boyunca tüketilebilen kuru bamyaların bir önceki yıldan kalan mahsulü pazarda yaklaşık 175 TL’den alıcı buluyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.