tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2019

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York şehir merkezini oluşturan adalardan Staten Island’da dünyanın en modern kentsel tarım alanlarından biri yer alıyor.

Tarım nasıl kırsal bölgelerden çıkıp şehirlere taşmaya başladıysa, kentsel tarım da artık en büyük metropollerin tam kalbinde kendine yer bulmayı başarıyor. Artık Eiffel Kulesi manzaralı teraslarda da, Özgürlük Heykeli’ne nazır bahçelerde de sebze üretimi yapılan bahçeler görmek mümkün!

Bu tasviri mümkün kılan şey New York’un en kalabalık bölgelerinden olan Staten Island’da bulunan Rabbit’s Garden, yani “Tavşanın Bahçesi”. Şehrin sembolü olan Özgürlük Heykeli’ni tam karşıdan gören Staten Island Urby isimli yaşam merkezinde yer alan bu bahçe kentsel tarımın en modern örneklerinden birini oluşturuyor.

Ekolojik tarım yapılıyor

Toplam 571 daire ve 3 bin 200 metrekarelik çalışma alanına sahip Staten Island Urby kompleksinin tam ortasında bulunan Rabbit’s Garden’da biyodinamik ve ekolojik yöntemlerle sebze, yeşillik, saksı bitkileri ve çiçek türleri yetiştiriliyor. Burada yetiştirilen ürünler toptancılara, çevredeki restoran ve marketlere ve yerel ürünleri destekleyen Topluluk Destekli Tarım (CSA) iştirakine satılıyor.

new-york-a-tarimi-sevdiren-bahce2.jpg

Tarımı öğren ve kendi sebzeni üret!

Ancak Rabbit’s Garden, Staten Island’da yaşayanlar için yalnızca ticari bir anlam ifade etmiyor. Bahçede çalışan ekibin düzenlediği eğitim atölyelerine katılan herkes burada bahçıvanlık, ompostlama, tarımsal sürdürülebilirlik, aşçılık gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Bitkisel üretim sürecine katılan yaşam merkezi sakinleri için de Rabbit’s Garden bir bahçeden çok daha fazlası! Gönüllü çalışma günlerine katılanlara kendi ürettikleri taze ürünleri tüketebilme deneyimini yaşatan bahçede düzenlenen akşam yemekleri ise sosyalleşme olanağı sunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Tek bitki 5 pazara birden hitap ediyor

Koruma altındaki akzambak bitkisinin soğanı, çiçeği, polenleri, yaprakları ve yağı, kısacası her bir kısmı farklı bir ticari değere sahip!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Bu ay tarımda enerji politikalarını masaya yatıran tarlasera, Dijital Tarım ekinin ikinci sayısıyla birlikte okurlarıyla buluştu.

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

Tarımda kalkınma idealinin son 30 yılı

1990 yılından bu yana hazırlanan altıncı kalkınma planı bu hafta uygulamaya girdi. 5’er yıllık bu planlar, ulaşabildiği ya da ulaşamadığı hedefleriyle Türkiye tarımının çehresindeki değişimi sergiliyor.