tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

24.5.2019

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York’a tarımı sevdiren bahçe

New York şehir merkezini oluşturan adalardan Staten Island’da dünyanın en modern kentsel tarım alanlarından biri yer alıyor.

Tarım nasıl kırsal bölgelerden çıkıp şehirlere taşmaya başladıysa, kentsel tarım da artık en büyük metropollerin tam kalbinde kendine yer bulmayı başarıyor. Artık Eiffel Kulesi manzaralı teraslarda da, Özgürlük Heykeli’ne nazır bahçelerde de sebze üretimi yapılan bahçeler görmek mümkün!

Bu tasviri mümkün kılan şey New York’un en kalabalık bölgelerinden olan Staten Island’da bulunan Rabbit’s Garden, yani “Tavşanın Bahçesi”. Şehrin sembolü olan Özgürlük Heykeli’ni tam karşıdan gören Staten Island Urby isimli yaşam merkezinde yer alan bu bahçe kentsel tarımın en modern örneklerinden birini oluşturuyor.

Ekolojik tarım yapılıyor

Toplam 571 daire ve 3 bin 200 metrekarelik çalışma alanına sahip Staten Island Urby kompleksinin tam ortasında bulunan Rabbit’s Garden’da biyodinamik ve ekolojik yöntemlerle sebze, yeşillik, saksı bitkileri ve çiçek türleri yetiştiriliyor. Burada yetiştirilen ürünler toptancılara, çevredeki restoran ve marketlere ve yerel ürünleri destekleyen Topluluk Destekli Tarım (CSA) iştirakine satılıyor.

new-york-a-tarimi-sevdiren-bahce2.jpg

Tarımı öğren ve kendi sebzeni üret!

Ancak Rabbit’s Garden, Staten Island’da yaşayanlar için yalnızca ticari bir anlam ifade etmiyor. Bahçede çalışan ekibin düzenlediği eğitim atölyelerine katılan herkes burada bahçıvanlık, ompostlama, tarımsal sürdürülebilirlik, aşçılık gibi alanlarda kendilerini geliştirme fırsatı buluyor.

Bitkisel üretim sürecine katılan yaşam merkezi sakinleri için de Rabbit’s Garden bir bahçeden çok daha fazlası! Gönüllü çalışma günlerine katılanlara kendi ürettikleri taze ürünleri tüketebilme deneyimini yaşatan bahçede düzenlenen akşam yemekleri ise sosyalleşme olanağı sunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!