tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2019

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın en güzel örneklerinden biri ABD’den geldi. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd, van Gogh’un Zeytin Bahçeleri tablosunu 5 hektarlık bir tarım arazisine taşıdı!

Resim sanatının en büyük isimlerinden Vincent van Gogh’un en önemli eserlerinin konusunu hep kırsal yaşam ve üreticilerin yaşamlarından kesitler oluşturuyor. Tarım arazilerinin gizemli bir güzellikle resmedildiği bu eserlerin en ünlülerinden olan Zeytin Bahçeleri, ABD’li bir sanatçı tarafından gerçek bir tarım arazisinde yeniden canlandırıldı.

Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un yaşamına son vermeden bir yıl önce, Saint-Rémy’de resmettiği 15 ayrı tablodan oluşuyor. Bölgedeki zeytin arazilerinin güneş ve ay ışığında büründüğü güzelliği aktardığı bu eserler, ünlü ressamın en önemli eserleri arasında sayılıyor. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd ise, bu seri içinde özel bir yere sahip olan, Kasım 1889 tarihli “Sarı Gök ve Güneş Altında Zeytin Bahçeleri” isimli tablodan esinlenerek çok farklı bir iş çıkarmış.

gunes-altinda-zeytin-bahceleri2.jpg

Altı aylık çalışmanın ürünü

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir otoyol kenarında yer alan bu devasa çalışma yaklaşık 5 dekarlık bir alana yayılıyor. van Gogh’un eserinin doğal ortamda yeniden yaratımı olan bu eser 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Herd, yoğun bir biçme, kazma ve bitki ekimi faaliyeti gerektiren bu zorlu işi Minneapolis Sanat Enstitüsü’nün desteğiyle gerçeğe dönüştürmüş.

Görenleri büyülüyor

Büyük oranda bitkisel ürünler ve doğal malzemeler kullanarak eserini tamamlayan Herd, son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın önemli temsilcilerinden biri olarak adını duyuruyor. Özellikle Minneapolis havaalanından havalanan uçaklardaki yolcuları büyülemeye başlayan Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un sanatının mirasını da en güzel şekilde yaşatacağa benziyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Domates tarımı göçü tersine çevirdi

Isparta'nın Deregümü köyünde 15 yıl önce başlayan domates tarımı köyün kaderini baştan aşağı değiştirdi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Kazdağları altına feda edilmesin!

Kazdağları altına feda edilmesin!

Bitki örtüsünün yanı sıra su ve oksijen kaynaklarıyla da dünyanın sayılı coğrafyalarından biri olan Kazdağları’nda altın madeni projesine tepkiler büyüyor.

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

tarlasera Eylül sayısı çıktı!

AB ve Türkiye’deki tarımsal Ar-Ge politikalarını Kapak Konusu sayfalarında masaya yatıran tarlasera’nın Eylül sayısı yine dopdolu!

Dışı kavun, içi muz!

Dışı kavun, içi muz!

Yozgat’ın Aydıncık ilçesinde yetişen “bağrıbütün” meyvesi, kavunu benzer görüntüsü ve muzu andıran tadıyla tüketicinin ilgisini çekiyor.