tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2019

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın en güzel örneklerinden biri ABD’den geldi. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd, van Gogh’un Zeytin Bahçeleri tablosunu 5 hektarlık bir tarım arazisine taşıdı!

Resim sanatının en büyük isimlerinden Vincent van Gogh’un en önemli eserlerinin konusunu hep kırsal yaşam ve üreticilerin yaşamlarından kesitler oluşturuyor. Tarım arazilerinin gizemli bir güzellikle resmedildiği bu eserlerin en ünlülerinden olan Zeytin Bahçeleri, ABD’li bir sanatçı tarafından gerçek bir tarım arazisinde yeniden canlandırıldı.

Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un yaşamına son vermeden bir yıl önce, Saint-Rémy’de resmettiği 15 ayrı tablodan oluşuyor. Bölgedeki zeytin arazilerinin güneş ve ay ışığında büründüğü güzelliği aktardığı bu eserler, ünlü ressamın en önemli eserleri arasında sayılıyor. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd ise, bu seri içinde özel bir yere sahip olan, Kasım 1889 tarihli “Sarı Gök ve Güneş Altında Zeytin Bahçeleri” isimli tablodan esinlenerek çok farklı bir iş çıkarmış.

gunes-altinda-zeytin-bahceleri2.jpg

Altı aylık çalışmanın ürünü

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir otoyol kenarında yer alan bu devasa çalışma yaklaşık 5 dekarlık bir alana yayılıyor. van Gogh’un eserinin doğal ortamda yeniden yaratımı olan bu eser 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Herd, yoğun bir biçme, kazma ve bitki ekimi faaliyeti gerektiren bu zorlu işi Minneapolis Sanat Enstitüsü’nün desteğiyle gerçeğe dönüştürmüş.

Görenleri büyülüyor

Büyük oranda bitkisel ürünler ve doğal malzemeler kullanarak eserini tamamlayan Herd, son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın önemli temsilcilerinden biri olarak adını duyuruyor. Özellikle Minneapolis havaalanından havalanan uçaklardaki yolcuları büyülemeye başlayan Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un sanatının mirasını da en güzel şekilde yaşatacağa benziyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.