tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2019

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın en güzel örneklerinden biri ABD’den geldi. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd, van Gogh’un Zeytin Bahçeleri tablosunu 5 hektarlık bir tarım arazisine taşıdı!

Resim sanatının en büyük isimlerinden Vincent van Gogh’un en önemli eserlerinin konusunu hep kırsal yaşam ve üreticilerin yaşamlarından kesitler oluşturuyor. Tarım arazilerinin gizemli bir güzellikle resmedildiği bu eserlerin en ünlülerinden olan Zeytin Bahçeleri, ABD’li bir sanatçı tarafından gerçek bir tarım arazisinde yeniden canlandırıldı.

Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un yaşamına son vermeden bir yıl önce, Saint-Rémy’de resmettiği 15 ayrı tablodan oluşuyor. Bölgedeki zeytin arazilerinin güneş ve ay ışığında büründüğü güzelliği aktardığı bu eserler, ünlü ressamın en önemli eserleri arasında sayılıyor. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd ise, bu seri içinde özel bir yere sahip olan, Kasım 1889 tarihli “Sarı Gök ve Güneş Altında Zeytin Bahçeleri” isimli tablodan esinlenerek çok farklı bir iş çıkarmış.

gunes-altinda-zeytin-bahceleri2.jpg

Altı aylık çalışmanın ürünü

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir otoyol kenarında yer alan bu devasa çalışma yaklaşık 5 dekarlık bir alana yayılıyor. van Gogh’un eserinin doğal ortamda yeniden yaratımı olan bu eser 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Herd, yoğun bir biçme, kazma ve bitki ekimi faaliyeti gerektiren bu zorlu işi Minneapolis Sanat Enstitüsü’nün desteğiyle gerçeğe dönüştürmüş.

Görenleri büyülüyor

Büyük oranda bitkisel ürünler ve doğal malzemeler kullanarak eserini tamamlayan Herd, son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın önemli temsilcilerinden biri olarak adını duyuruyor. Özellikle Minneapolis havaalanından havalanan uçaklardaki yolcuları büyülemeye başlayan Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un sanatının mirasını da en güzel şekilde yaşatacağa benziyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

Tarımda gelişen yeni pazar kanallarını masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var!