tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.3.2019

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Güneş altında zeytin bahçeleri!

Son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın en güzel örneklerinden biri ABD’den geldi. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd, van Gogh’un Zeytin Bahçeleri tablosunu 5 hektarlık bir tarım arazisine taşıdı!

Resim sanatının en büyük isimlerinden Vincent van Gogh’un en önemli eserlerinin konusunu hep kırsal yaşam ve üreticilerin yaşamlarından kesitler oluşturuyor. Tarım arazilerinin gizemli bir güzellikle resmedildiği bu eserlerin en ünlülerinden olan Zeytin Bahçeleri, ABD’li bir sanatçı tarafından gerçek bir tarım arazisinde yeniden canlandırıldı.

Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un yaşamına son vermeden bir yıl önce, Saint-Rémy’de resmettiği 15 ayrı tablodan oluşuyor. Bölgedeki zeytin arazilerinin güneş ve ay ışığında büründüğü güzelliği aktardığı bu eserler, ünlü ressamın en önemli eserleri arasında sayılıyor. 64 yaşındaki sanatçı Stan Herd ise, bu seri içinde özel bir yere sahip olan, Kasım 1889 tarihli “Sarı Gök ve Güneş Altında Zeytin Bahçeleri” isimli tablodan esinlenerek çok farklı bir iş çıkarmış.

gunes-altinda-zeytin-bahceleri2.jpg

Altı aylık çalışmanın ürünü

ABD’nin Minnesota eyaletinde bir otoyol kenarında yer alan bu devasa çalışma yaklaşık 5 dekarlık bir alana yayılıyor. van Gogh’un eserinin doğal ortamda yeniden yaratımı olan bu eser 6 aylık bir çalışmanın ürünü. Herd, yoğun bir biçme, kazma ve bitki ekimi faaliyeti gerektiren bu zorlu işi Minneapolis Sanat Enstitüsü’nün desteğiyle gerçeğe dönüştürmüş.

Görenleri büyülüyor

Büyük oranda bitkisel ürünler ve doğal malzemeler kullanarak eserini tamamlayan Herd, son yıllarda yaygınlaşan “tarla sanatı”nın önemli temsilcilerinden biri olarak adını duyuruyor. Özellikle Minneapolis havaalanından havalanan uçaklardaki yolcuları büyülemeye başlayan Zeytin Bahçeleri, van Gogh’un sanatının mirasını da en güzel şekilde yaşatacağa benziyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Soğanda ya ihracat ya iflas!

Soğanda ya ihracat ya iflas!

İhracata getirilen ön izin zorunluluğunu karşı Çorum’da toplanan soğan üreticileri tonlarca ürünün ellerinde kaldığını söylüyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

İspanya’da zeytin üreticileri sokağa indi

Avrupa’yı saran üretici eylemleri bu kez de İspanya’ya sıçradı. Hükümet politikalarına tepki gösteren üreticiler, ABD’nin getirdiği vergi tarifelerinin kaldırılmasını talep ediyor.

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Mercimek yeni teyzesini arıyor!

Üretim artışı mercimeği 80'lerdeki altın yıllarına geri döndürdü. Ancak buna tüketim ve fiyat istikrarının eşlik etmesi gerek.

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

tarlasera Şubat sayısı çıktı!

Sözleşmeli üretim modelleri ve Türkiye’deki uygulamalarını masaya yatıran tarlasera'nın bu ay okurlarına üç adet de armağanı var!