tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2019

Tarım ile terapi zamanı!

Tarım ile terapi zamanı!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar terapi sürecinin bir parçası olarak hastaneye ait meyve bahçesinde tarımsal faaliyete katılıyor.

Tarım ruhu iyileştirir! Bu anlayışın en güzel örneği bugünlerde Manisa’da yaşanıyor. Tarımsal üretimin rehabilitasyon sürecinin bir parçası haline getirildiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar tedavilerinin son döneminde bahçe işleriyle uğraşarak sağlıklarına kavuşuyor.

Hastanenin yaklaşık 150 hastanın bulunduğu ek hizmet binasında 43 dönümlük bir tarım alanı yer alıyor. Üzüm bağının yanı sıra zeytin başta olmak üzere farklı meyve ağaçlarının bulunduğu bu alanda adli bölüm ve kronik serviste tedavi gören 120 hasta dönüşümlü olarak budama gibi tarımsal faaliyetlere katılıyor.

Üretmekten gelen özgüven

Hastane yetkilileri, hem üretken bir faaliyetle uğraşmanın hem de bitkilerle bezeli doğal bir ortamda iş görmenin tadını çıkaran hastaların tedavilerine olumlu etkisi olduğunu gözlemlemiş. İlaç tedavilerinin yanı sıra tarım etkinliğinin hastalarda özgüven artışını sağladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Ekmen, “Bu sayede hastalarımız buradaki ilaç içme, yemek yeme ve uyuma gibi rutin durumların da dışına çıkmış oluyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Mısırda verim hırs değil akılla geliyor

Kullanım amacına, yaşadığı bölgenin iklim ve toprak şartlarına en uygun mısır tohumu hangisi? Üretici bunun cevabını doğru verirse, sezon sonu aldığı başarı da o kadar tatmin edici oluyor.

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Arazilerin yeni müfettişi ile tanışın!

Diyarbakır-Karapınar’da tarım arazilerinin denetlenmesinde görevli personele havadan tespit yapacak drone’lar eşlik edecek.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

Tarım turizmini Kapak Konusu sayfalarına taşıyan tarlasera, Bitki Koruma&Besleme ekinin yeni sayısını da okurlarıyla buluşturuyor.