tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2019

Tarım ile terapi zamanı!

Tarım ile terapi zamanı!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar terapi sürecinin bir parçası olarak hastaneye ait meyve bahçesinde tarımsal faaliyete katılıyor.

Tarım ruhu iyileştirir! Bu anlayışın en güzel örneği bugünlerde Manisa’da yaşanıyor. Tarımsal üretimin rehabilitasyon sürecinin bir parçası haline getirildiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar tedavilerinin son döneminde bahçe işleriyle uğraşarak sağlıklarına kavuşuyor.

Hastanenin yaklaşık 150 hastanın bulunduğu ek hizmet binasında 43 dönümlük bir tarım alanı yer alıyor. Üzüm bağının yanı sıra zeytin başta olmak üzere farklı meyve ağaçlarının bulunduğu bu alanda adli bölüm ve kronik serviste tedavi gören 120 hasta dönüşümlü olarak budama gibi tarımsal faaliyetlere katılıyor.

Üretmekten gelen özgüven

Hastane yetkilileri, hem üretken bir faaliyetle uğraşmanın hem de bitkilerle bezeli doğal bir ortamda iş görmenin tadını çıkaran hastaların tedavilerine olumlu etkisi olduğunu gözlemlemiş. İlaç tedavilerinin yanı sıra tarım etkinliğinin hastalarda özgüven artışını sağladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Ekmen, “Bu sayede hastalarımız buradaki ilaç içme, yemek yeme ve uyuma gibi rutin durumların da dışına çıkmış oluyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Koronavirüsün panzehiri bu bitkide mi gizli?

Covid-19'a karşı hem aşı hem de daha etkili bir tedavinin yolları aranırken, kimi uzmanlar “pelin otu” olarak bilinen Artemisia bitkisi üzerinde duruyor.

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Bu baca yakında yeniden tütmeye başlayacak!

Kapıları 9 yıldır kapalı olan Çarşamba Şeker Fabrikası, bu yıl yeniden bölgedeki şekerpancarı üretiminin adresi olmaya hazırlanıyor.

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Ekim sayısı okurlarıyla buluştu!

Narenciyede ülkeler arası yaklaşım farkını inceleyen tarlasera bu ay da dopdolu içeriğiyle farklı bir dergi deneyimi sunuyor.

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Brezilya tarımda 2022 yılına nasıl geçti?

Ekonomik krizle boğuşan Brezilya’da imdada tarım yetişti. Soya fasulyesinde artan ithalat talebi için ülkede 2022 mahsulünün bir kısmı şimdiden satıldı.

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Bu köyün tarihini kadınlar yazıyor

Artvin-Yusufeli’nde kadınların kurduğu kooperatif yakaladığı başarıyla kadınların tarımdaki dönüştürücü gücünü kanıtlıyor.