tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2019

Tarım ile terapi zamanı!

Tarım ile terapi zamanı!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar terapi sürecinin bir parçası olarak hastaneye ait meyve bahçesinde tarımsal faaliyete katılıyor.

Tarım ruhu iyileştirir! Bu anlayışın en güzel örneği bugünlerde Manisa’da yaşanıyor. Tarımsal üretimin rehabilitasyon sürecinin bir parçası haline getirildiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar tedavilerinin son döneminde bahçe işleriyle uğraşarak sağlıklarına kavuşuyor.

Hastanenin yaklaşık 150 hastanın bulunduğu ek hizmet binasında 43 dönümlük bir tarım alanı yer alıyor. Üzüm bağının yanı sıra zeytin başta olmak üzere farklı meyve ağaçlarının bulunduğu bu alanda adli bölüm ve kronik serviste tedavi gören 120 hasta dönüşümlü olarak budama gibi tarımsal faaliyetlere katılıyor.

Üretmekten gelen özgüven

Hastane yetkilileri, hem üretken bir faaliyetle uğraşmanın hem de bitkilerle bezeli doğal bir ortamda iş görmenin tadını çıkaran hastaların tedavilerine olumlu etkisi olduğunu gözlemlemiş. İlaç tedavilerinin yanı sıra tarım etkinliğinin hastalarda özgüven artışını sağladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Ekmen, “Bu sayede hastalarımız buradaki ilaç içme, yemek yeme ve uyuma gibi rutin durumların da dışına çıkmış oluyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Fiyat artışının gerçek suçlusu kim?

Sebze-meyve fiyatlarındaki artışı herkes kendi açısından yorumluyor. Durumun gerçek sebebini anlamak içinse olaya daha geniş bir perspektiften bakmak gerekiyor.

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım İstanbul’da da seçim gündeminde!

Tarım artık seçim meydanlarına hiç olmadığı kadar çok yansıyor. Öyle ki, İstanbul için yarışan adayların bile vaatlerinde tarım var!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera bu ay Kapak Konusunda mikrofonu tarımın esas aktörlerine uzattı ve sebze-meyve fiyatlarındaki artışın altında yatan gerçek nedenleri inceledi.

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Tarımda kadınların cesur yürüyüşü

Başta kimse inanmadı, başarılı olabileceklerini tahmin etmedi, ama Keçiborlu’nun üretici kadınları bir araya gelerek lavanta kokulu bir köy yarattı. tarlasera.com 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde bu köyün kahramanlarından biri olan Huriye Tezcan ile konuştu.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.