tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.3.2019

Tarım ile terapi zamanı!

Tarım ile terapi zamanı!

Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gören hastalar terapi sürecinin bir parçası olarak hastaneye ait meyve bahçesinde tarımsal faaliyete katılıyor.

Tarım ruhu iyileştirir! Bu anlayışın en güzel örneği bugünlerde Manisa’da yaşanıyor. Tarımsal üretimin rehabilitasyon sürecinin bir parçası haline getirildiği Manisa Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesi’nde hastalar tedavilerinin son döneminde bahçe işleriyle uğraşarak sağlıklarına kavuşuyor.

Hastanenin yaklaşık 150 hastanın bulunduğu ek hizmet binasında 43 dönümlük bir tarım alanı yer alıyor. Üzüm bağının yanı sıra zeytin başta olmak üzere farklı meyve ağaçlarının bulunduğu bu alanda adli bölüm ve kronik serviste tedavi gören 120 hasta dönüşümlü olarak budama gibi tarımsal faaliyetlere katılıyor.

Üretmekten gelen özgüven

Hastane yetkilileri, hem üretken bir faaliyetle uğraşmanın hem de bitkilerle bezeli doğal bir ortamda iş görmenin tadını çıkaran hastaların tedavilerine olumlu etkisi olduğunu gözlemlemiş. İlaç tedavilerinin yanı sıra tarım etkinliğinin hastalarda özgüven artışını sağladığını söyleyen Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Ekmen, “Bu sayede hastalarımız buradaki ilaç içme, yemek yeme ve uyuma gibi rutin durumların da dışına çıkmış oluyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın günlerinin gizli kahramanı şekerpancarı

Salgın nedeniyle kolonya tüketimi hızla artarken Türkiye’nin avantajı ise biyoetanolün hammaddesi olan şekerpancarındaki üretim.

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Bitki araştırma sahasına dozer müdahalesi!

Pamukkale Üniversitesi’ndeki Yerli Tohum ve Bitki Üretim Merkezi arazisi, sosyal tesis inşaatı gerekçesiyle iş makineleri tarafından tahrip edildi.

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Kara mürvere dair efsane ve gerçekler

Koronavirüs korkusu vitamin ağırlıklı tarım ürünlerine olan ilgiyi arttırdı. Hakkında çok sayıda yanlış bilginin de dolaştığı kara mürver bunların başında geliyor.

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

Tesla’nın mucidinden tarım robotu

“Tarım teknolojilerinde en önemli ihtiyaç dayanıklılık” diyen Tesla’nın mucitlerinden Marc Tarpening, çilek tarımını dönüştürecek bir hasat robotu teknolojisine imza atıyor.

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Muz yaprakları yedinci kıtaya karşı!

Hindistan’da bir teknoloji şirketi, muz yapraklarından geliştirdiği ürünlerle plastik ve kağıt malzemelere alternatif yaratmayı başardı.