tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

12.7.2017

Tarımda yabancı işçilere çalışma izni verilecek

Tarımda yabancı işçilere çalışma izni verilecek

Tarımda kayıtdışı çalışma oranının azaltılması için yabancı uyruklu kişilere tarım alanında çalışma izni verilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın çalışma yaşamını düzenleyen 2017-2019 eylem planı Yüksek Planlama Kurulu’nda kabul edildi. Yeni plan tarım sektöründe çalışanlar için önemli değişiklikler içeriyor.

2023 yılına kadar geçerli olacak Ulusal İstihdam Stratejisi’nde yapılan güncellemeler tarımda yabancı iş gücüne çalışma izni verilmesi öngörülüyor. Eylem planında yapılacak düzenlemelerin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.

Tarımda kayıtdışılık yüzde 80’den fazla

Yapılan açıklamada tarımda kayıtlı istihdamı arttırmak için yabancı uyruklu tarım işçilerine tarım alanında çalışma izni verileceği belirtildi. Tarımın kayıtdışı çalışma oranının en yüksek sektör olduğuna vurgu yapılırken, alınan kararın bu oranı azaltması hedefleniyor.

Tarımda kayıtdışı çalışma oranı yüzde 81’i buluyor. Bu oran diğer sektörlerin oranının yaklaşık 4 katı. Son yıllarda yeniden yükselişe geçen kaçak tarım işçisi oranının 6 yıl içinde yüzde 50’ye çekilmesi hedefleniyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.