tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.7.2018

Menderes'te tarım küllerinden doğuyor

Menderes

İzmir-Menderes’te geçtiğimiz yıl yaşanan büyük yangında kül olan orman ve tarım arazileri dikilen meyve fidanlarıyla yeniden hayat buldu.

İzmir’in Menderes ilçesinde bundan tam 1 yıl önce çıkan ve ilçe tarihinde görülen en büyük yangın olarak kayıtlar geçen felaketin yaraları hızla sarılıyor. Yangının etkilediği geniş alanda hem ağaçlandırma hem de tarımsal üretime geri dönüş için hummalı çalışmalar yürütülüyor.

Ne olmuştu?

1 Temmuz 2017 tarihinde ormanlık alanda bırakılan cam parçaları nedeniyle başladığı düşünülen yangın Menderes’teki Tahtalı Barajı havzasında geniş bir alanı etkisi altına almıştı. Toplam bin hektar ormanlık alan ve 200 dönüm genişliğindeki tarım arazisini yok eden yangın ancak 4 gün sonra kontrol altına alınabilmişti.

Bölgenin oksijen kaynağı olan orman ağaçlarının yanı sıra zeytin, armut ve badem ağaçlarını küle döndüren yangının ardından bölgede doğal yaşamı ve üretimi yeniden canlandırmak için orman ekiplerinin başlattığı seferberlik 1 yılın ardından sonuçlarını vermeye başladı. 

menderes-te-tarim-kullerinden-doguyor2.jpg

Önce toprak analizi ve temizlik yapıldı

Yanan ağaçların kesilip taşınmasıyla başlayan çalışmalar kapsamında öncelikle toprak yapılan analizlerin ardından yangının olumsuz etkilerinden arındırılıp temizlendi. Bölgeye kurulması planlanan “Bereket Ormanı” için yapılan ağaçlandırma çalışmaları ile çok sayıda kızılçam, kara selvi, akasya ve defne fidanı toprakla buluşturuldu.

Tarımsal üretim yeniden başlayacak

Yangında yok olan meyve bahçeleri, süs bitkisi seraları ve tarım ekipmanları nedeniyle zarar gören tarımsal üretim ise dikilen meyve fidanları ile canlandırılacak. Bu amaçla dikilen toplam 20 bin fidan arasında badem, ceviz, dut ve yabani elma ağaçları bulunuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.