Haziran Sayısı

HAZİRAN SAYISI RAFLARDA

Haziran Sayısı

KAPAK KONUSU

Dikey tarım Dikey tarım
Geleceğin üretim modeli olarak gösterilen dikey tarım Türkiye’de henüz emekleme aşamasında. tarlasera Haziran sayısında tüm yönleriyle dikey tarım konseptini inceledi.

DOSYA

Kavun Kavun
Artan zararlı problemi, yüksek sıcaklıkların yol açtığı kayıplar ve pazar sorunları derken üreticiler kavun üretiminden uzaklaşıyor. Peki kavunda dengeler nasıl yeniden kurulacak?

RÖPORTAJ

Sumi Agro Turkey Başkanı İrfan Arslan Sumi Agro Turkey Başkanı İrfan Arslan
Bitki korumada Japon teknolojisini Türkiye tarımıyla buluşturan Sumi Agro Turkey’in Başkanı İrfan Arslan tarlasera’nın bu ayki röportaj konuğu oldu.

DETAY

Tarım işletmeleri hangi yöne evriliyor? Tarım işletmeleri hangi yöne evriliyor?
Türkiye tarımına küçük işletmeler egemen olsa da kendi arazisini işleyen üreticilerin tarım sektöründeki payı giderek azalıyor, başkasına ait arazileri işleten girişimci üretici sayısı artıyor.

İsrail konusunda rakamlar konuşuyor İsrail konusunda rakamlar konuşuyor
Türkiye-İsrail ilişkileri konusunda “tarım, ithalat, dışa bağımlılık” kavramları yeniden dillere dolandı. Somut verilerin söylence ve ezberlerin gölgesinde kaldığı konuda tarlasera sözü rakamların objektif diline bırakıyor.

Mikro elementlerin makro etkisi Mikro elementlerin makro etkisi
Yakın zamanda yürürlüğe giren bir karar mikro elementlere ek maliyet getirdi. Üretici ve bitki besleme sektörünün gündemindeki konuya tarlasera farklı bir açıdan değerlendirdi.

Hem sokağın hem sanayinin lezzeti Hem sokağın hem sanayinin lezzeti
Son dönemde artan konserve ve bardak mısır kültürü tatlı mısıra olan talebi arttırarak üretim alanlarını genişletmesine katkı sağlıyor. Tatlı mısırın Türkiye profili tarlasera’da.

Etkin hasat doğru seçimle başlıyor Etkin hasat doğru seçimle başlıyor
Küçük işletmeler için hasat döneminde traktör çekili makinelerin avantajları ön plana çıkarken, geniş arazilere sahip büyük işletmelerin tercihi ise kendi yürür makineler.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Haziran sayısında!