Ekim Sayısı

EKİM SAYISI RAFLARDA

Ekim Sayısı

KAPAK KONUSU

Tarımda sürdürülebilirlik Tarımda sürdürülebilirlik
İnsan yaşamını doğrudan ilgilendiren tarımın gelecekte de devam etmesi için baskıların azaltılarak dengelerin doğru kurulması şart. Tarımda sürdürülebilirlik sorununu tarlasera inceliyor.

DOSYA

Kabak Kabak
Kabak ihracatının yön değiştirmesine paralel olarak pazar tercihleri de değişime uğradı. tarlasera başarılı olmak isteyen kabak üreticileri için kabakta pazarın dilini çözümlüyor.

RÖPORTAJ

Stoller Türkiye Pazarlama Direktörü Canan Yılmaz Stoller Türkiye Pazarlama Direktörü Canan Yılmaz
Yılmaz: “Gelecekte bitki besleme alanındaki genel uygulamalar yerini daha net ve belirgin sebeplerle yapılan kesin uygulamalara bırakacak.”

DETAY

Su yoksa tarım da yok! Su yoksa tarım da yok!
Su kaynakları risk altında. Modern sulama sistemleri soruna çözüm sunsa da doğru ve etkin kullanım için üreticilerin daha bilinçli olmaya ihtiyacı var.

Tarımda göçmenler ya da “yoksulların rekabeti” Tarımda göçmenler ya da “yoksulların rekabeti”
Son aylarda yabancı uyruklu tarım işçilerine dair adımlar art arda atıldı. Ancak ücretlerdeki düşüş ve kayıtdışı çalışma sorunu yerli yerinde duruyor. tarlasera Türkiye’deki mülteci sorununu tarımın gözünden inceliyor.

Verim ve dayanıklılık aynı potada Verim ve dayanıklılık aynı potada
Zararlı organizmalar ve olumsuz iklim koşulları bitkisel üretimde bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisi. Bahçecilikte henüz yolun başındayken doğru tercihleri yapmak gerekiyor.

Örtü altında çözüm sorunların içinde Örtü altında çözüm sorunların içinde
Örtü altı üretimde üst sıraların değişmez isimleri domates, biber ve hıyar için sezonun başlangıç düdüğü çaldı. Finalde ise serasında modernizasyona açık olan üreticiler kazanacak!

Kinoa pazarda dengeleri değiştiriyor Kinoa pazarda dengeleri değiştiriyor
Kinoa üreticilerin nezdinde rüştünü artık ispat etti. Daha geniş alanlarda üretime yeşil ışık yakan üreticilerle birlikte artık bir sonraki aşamaya da hazır!

Ata yadigârı topraklara dönüş Ata yadigârı topraklara dönüş
Şanlıurfa’da 5 bin dekarlık alanda pamuk yetiştiren eczacı Şevket Hamavioğlu’nun aile geleneği olan üreticiliğe dönüş hikayesini tarlasera anlatıyor.

...ve daha fazlası tarlasera’nın Ekim sayısında!