tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2013 07:56:58

Patateste karabasan sona mı erdi?

2 yıldır üretim fazlası ve düşük fiyatlarla boğuşan patateste 2013 itibariyle ihracat artışı piyasayı sevince boğdu. Son 4 ay süresince 32 bin 757 tonluk patates ihracatı gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, bunun 2012 yılının toplam ihracatının 5 katına denk geldiğine dikkat çekiyor. İkinci büyük patates üreticisi şehir olan Nevşehir'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ihracatta yaşanan ivmeyi son aylarda gerçekleşen kanun değişikliklerine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca satış fiyatlarının üretim maliyetlerini geride bırakmakta zorlandığı ürün için yıl sonunda çözüm arayışlarına girdiklerini belirten Yılmaz, "İl Valiliği, üretici ve pazarlama temsilcileri, Bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütleri olarak ortak akıl toplantısı düzenledik. Bu süreçte ihracatla ilgili kanun uygulamalarında değişiklikler yapıldı. Gelişen yeni pazarlarla da birlikte patates ihracatında olumlu gelişmeler yaşandı. 2012 yılı tüm sezon boyunca ihracat 6 bin 566 ton iken, 2013 yılı içinde bulunduğumuz Nisan ayı dahil 32 bin 757 ton ürün ihracatı yapıldı ve halen de yoğun bir şekilde devam ediyor" şeklinde konuşuyor. Yılmaz, ek uygulamalar hakkında da bilgi veriyor: "Piyasada bir denge oluşturmak ve özellikle fakir vatandaşlarımız ile mültecilere yardım maksadıyla, MEDAŞ A.Ş.'den sağlanan parasal kaynakla TAREKS A.Ş. firmasınca Nevşehirli üreticilerden 5 bin ton civarında ürün alımı yapılarak ilgili yerlere sevkiyat yapıldı. Bu şekilde piyasada sağlanan hareketliliğin pazar fiyatlarını da yükselttiğini görüyoruz. Patatesteki bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Bayer şirketi tarafından satın alınan tohum devi Monsanto artık Bayer adı altında faaliyet gösterecek.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

Dikey tarım teknolojilerini kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Mısırda Yabancı Ot Mücadelesi posteri.