tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

29.4.2013 07:56:58

Patateste karabasan sona mı erdi?

2 yıldır üretim fazlası ve düşük fiyatlarla boğuşan patateste 2013 itibariyle ihracat artışı piyasayı sevince boğdu. Son 4 ay süresince 32 bin 757 tonluk patates ihracatı gerçekleştirildiğini belirten yetkililer, bunun 2012 yılının toplam ihracatının 5 katına denk geldiğine dikkat çekiyor. İkinci büyük patates üreticisi şehir olan Nevşehir'in Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Okan Yılmaz, ihracatta yaşanan ivmeyi son aylarda gerçekleşen kanun değişikliklerine bağlıyor. Geçtiğimiz yıl boyunca satış fiyatlarının üretim maliyetlerini geride bırakmakta zorlandığı ürün için yıl sonunda çözüm arayışlarına girdiklerini belirten Yılmaz, "İl Valiliği, üretici ve pazarlama temsilcileri, Bakanlık görevlileri ve sivil toplum örgütleri olarak ortak akıl toplantısı düzenledik. Bu süreçte ihracatla ilgili kanun uygulamalarında değişiklikler yapıldı. Gelişen yeni pazarlarla da birlikte patates ihracatında olumlu gelişmeler yaşandı. 2012 yılı tüm sezon boyunca ihracat 6 bin 566 ton iken, 2013 yılı içinde bulunduğumuz Nisan ayı dahil 32 bin 757 ton ürün ihracatı yapıldı ve halen de yoğun bir şekilde devam ediyor" şeklinde konuşuyor. Yılmaz, ek uygulamalar hakkında da bilgi veriyor: "Piyasada bir denge oluşturmak ve özellikle fakir vatandaşlarımız ile mültecilere yardım maksadıyla, MEDAŞ A.Ş.'den sağlanan parasal kaynakla TAREKS A.Ş. firmasınca Nevşehirli üreticilerden 5 bin ton civarında ürün alımı yapılarak ilgili yerlere sevkiyat yapıldı. Bu şekilde piyasada sağlanan hareketliliğin pazar fiyatlarını da yükselttiğini görüyoruz. Patatesteki bu olumlu gelişmelerin önümüzdeki aylarda da devam etmesini bekliyoruz."

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.