tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.10.2018

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Konkordato furyası tarıma da sıçradı

Son 1 yılda iflas sürecine girerek konkordato ilan eden 14'üncü şirket 48 yıllık bir geçmişe sahip tarım makineleri üreticisi Çelmak oldu.

Dolar kurunda yaşanan artışın ardından mali krizi derinleşen şirketlerin sayısı artıyor. Tekstil, ayakkabı ve akaryakıt gibi sektörlerde iflas sürecine giren köklü firmalar arasına ilk kez tarım alanından bir isim eklendi. 50 yıla yakın bir süredir tarım makineleri üretimi yapan Çelmak firması “konkordato” başvurusu yaptığı açıklandı.

Özellikle traktör dışı tarım makineleri üretimiyle bilinen ve 30 farklı ülkeye ihracat yapan Çelmak’tan Balıkesir 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne “iflas anlaşması” anlamına gelen konkordato için başvuruda bulunulurken, mahkeme 3 ay süreyle geçici mühlet kararı vererek firmaya komiser heyeti atandığı bildirildi.

Firma sayısı 14’e yükseldi

1970 yılında Balıkesir’de kurulan ve bugün itibariyle 98 bayisi ve 200 personeli bulunan Çelmak Tarım Makinaları’nın kararı ile birlikte son 1 yıl içinde konkordato ilan eden firmaların sayısı 14’e ulaştı. Böylece mücevher, ayakkabı, akaryakıt, tavukçuluk, inşaat gibi sektörlerden şirketlerin bulunduğu listeye ilk kez bitkisel üretim alanına tedarik yapan bir firma eklenmiş oldu.

Konkordato nedir?

Kamuoyunun dağarcığına son dönemde giren bir kavram olan konkordato, iflas sürecine giren şirketlerin borçlarını ödeyebilmesi için yapılan bir anlaşma sistemi. İflas ertelemenin KHK kararı ile yasaklanmasının ardından devreye giren bu sistemde, söz konusu şirketin alacaklılarına olan borçlarını yeniden yapılandırması sağlanıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.