tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

7.12.2018

Mersin'de araziler sağanak yağış kurbanı

Mersin

Türkiye bol yağışlı bir kış mevsimine girerken Mersin’in Tarsus ilçesinde sağanak yağış sebze üretimi yapılan sera ve açık arazilerde hasara yol açtı.

Bu yıl ülke genelinde bol yağışlı bir sonbahar-kış geçişi yaşanırken, geçtiğimiz 2 yıldaki sınırlı yağış miktarının düşük verim olarak geri döndüğü tarım alanlarında bu aralar yüzler gülüyor. Ancak yağışların sağanağa döndüğü bölgelerde bu kez tablo tersine dönüyor.

Son 2 gündür güney ve doğu bölgelerde görülen yoğun yağıştan en olumsuz etkilenen il Mersin oldu. Özellikle örtü altı üretimde başı çeken ilçelerden Tarsus’ta sağanak ve ardından oluşan su baskınları sera ve açık arazide üretim yapılan tarım alanlarında hasara yol açtı.

Onarım çalışmaları başlatıldı

Yapılan ilk gözlemlere göre Bahşiş, Yeşiltepe ve Kulak mahallelerinde tarım arazilerinin yağışlardan geniş çapta etkilendiği görülüyor. Lahana, ıspanak ve biber üretiminin yoğun olduğu bu arazilerde hasar tespit çalışmaları devam ederken üretimin aksamaması için seraların onarım çalışmasına da başlandı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.