tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.3.2012 10:29:36

Uyum arayışı sürüyor: Yenebilir mi yenilenebilir?

Brezilya’da tarımsal üretim ve ihracatta hızlı bir artış yaşanıyor. Ancak uzmanlar tarım alanlarındaki hızlı büyümenin yağmur ormanlarını tehdit etmesinden endişe ediyor.  

Tarımsal üretimi her geçen yıl büyük bir hızla büyüyen Brezilya’nın, başta soya fasulyesi olmak üzere mısır, pirinç, şeker gibi ürünlerin ihracatından elde ettiği gelir toplam girdilerin yarısını oluşturuyor. Ancak ihracat ve ulusal gelirde yaşanan bu yükseliş bir yandan refah düzeyini yükseltirken, öte yandan doğa tahribatının da temel nedeni olarak gösteriliyor.

90’lı yılların başından bu yana Brezilya’da tarımsal ürünler ihracatın yüzde 40’lık dilimini kaplarken, son 4 yılda bu oranının hızla yükselerek otomobil, makine ve yatırım malları gibi ürünlerin önüne geçtiği bildiriliyor. Bu yönelimin temelinde, 2008 yılında yaşanan ekonomik krizle artan gıda talebi karşısında, ülkenin doğal kaynaklar yönünden sahip olduğu avantajlarını kullanması yatıyor. Bu eğilim, endüstrileşmiş bir ülke olarak Brezilya’da tarımın birincil sektör haline gelmeye başladığı anlamına da geliyor.

Ancak Rio de Janeiro Üniversitesi’nde bulunan Toprak Yönetimi Laboratuvarı (LAGET) yetkilileri, ülkenin tarımsal ihracata bağlı bu ekonomik büyümesini, ulusal geliri artırmanın belki de en hızlı yolu olduğunu dile getirmekle beraber, tek ekimlik soya, pirinç ve mısır için açılan alanların ormansızlaşmaya neden olabileceğinden endişe ettiklerini belirtiyorlar.

Brezilyalı uzmanların uyarıları ‘yenebilir’ doğa, ‘yenilenebilir’ bir doğada uyum içinde büyütülemez mi sorusunu akıllara getiriyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.