tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

25.4.2013 07:28:18

Arazi bölünmesi tarihe mi karışıyor?

“Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Yasa Tasarısı” dün Bakanlar Kurulu'nun imzasına açıldı. Tasarı, tarım arazilerinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçmeyi hedefliyor. Türkiye'nin tarım arazilerinin bölünmüşlüğüne yol açan miras yasası uzun yıllardır tartışmalara yol açıyordu. Yeni tasarı ise tarımsal arazilere miras hukuku bakımından “bölünemez eşya” niteliği kazandırıyor. Tapu kütüğüne işlenen bu statü, miras kalmış olsa dahi arazilerin bölünmesini engelleyecek. Buna göre; belirlenen parsel büyüklüğü; mutlak tarım arazileri, marjinal tarım arazileri ve özel ürün arazilerinde 2 hektar, dikili tarım arazilerinde 0.5 hektar, örtü altı tarımı yapılan arazilerde 0.3 hektardan küçük olamayacak. Ancak çay, fındık, zeytin gibi özel iklim ve toprak istekleri olan bitkilerin yetiştiği yerler ile seralarda Bakanlığın uygun görüşü ile daha küçük parseller oluşturulabilecek Tasarının, miras arazilerinin paylaştırılması konusunda da düzenleyici olması hedefleniyor. Buna göre araziler mirasçıların tamamının payları oranında temsili için kuracakları şirkete devredilebilecek. Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde ise son kararı hakim belirleyecek. Tasarı da ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın asgari büyüklükte olmayan tarımsal arazi parsellerini gerektiğinde toplulaştırma ve değerlendirmek üzere kamulaştırabileceği belirtiliyor.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.