tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

28.3.2013 08:50:00

Tarımda istihdamı nasıl okumalı?

Her sektörde olduğu gibi tarımda da istihdam sektörün gelişkinliğinin bir göstergesi. Ancak ülke ekonomisinin gelişim süreçlerinde tarımdaki istihdamın da ters orantılı bir şekilde düşüş gösterdiği biliniyor. Tarımsal istihdamın yüzde 1 oranında azalma gösterdiği 2012 yılı verileri de benzer değerlendirmeler yapmak için fırsat veriyor. Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, yıllık rakamlara göre, tarımda istihdamın 2012 yılında 46 bin kişi azaldığını bildirdi. Türkiye işgücü piyasasında hala çok önemli bir ağırlığı olan tarımın 6 milyonun üzerinde kişiye istihdam sağladığını ifade eden Bayraktar, tarımı işsizliğin azalmasında önemli etkenlerden biri olarak değerlendiriyor. Bayraktar’ın açıklamalarına göre tarımda 2012 yılı istihdam rakamları şöyle: “2011 yılında 6 milyon 143 bin olan tarımdaki istihdam 2012 yılında 6 milyon 97 bine indi. Tarımın istihdamdaki payı ise yüzde 25,5’den yüzde 24,6’ya geriledi. Tarım her şeye rağmen 2012’de 6 milyonun üzerinde istihdam sağladı.” Bayraktar, krizdeki dünya ekonomisinde istihdam yaratmanın son derece zorlaştığı günümüzde, tarımın bu kadar istihdam sağlamasının, ülke ekonomisi ve sosyal hayatı açısından bir istikrar oluşturduğuna, ancak Türkiye ekonomisi geliştikçe tarımdaki istihdamın azalacağına, gelecekte gelişmiş ülkelerdeki gibi yüzde 5’lerin altına ineceğine dikkati çekti. Türkiye’nin, bunun önlemlerini alması, kırsalda kalkınmayı sağlaması gerektiğinin altını çizen Bayraktar, “Tarımda verimliliği, kârlılığı artırmak için yapısal sorunlar çözülmelidir. Bunun yanı sıra kırsalda, başta tarım kaynaklı olmak üzere sanayileşme, kalkınma sağlanmalıdır. Böyle olması durumunda, insanlar bulunduğu yerde doyacak, kentlere kontrolsüz göç yaşanmayacak, ekonomide istikrar sağlanacaktır" dedi.

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Akdeniz'in gizli hazinesi gölevez

Afrika ve dünyanın tropik bölgelerinde yaygın biçimde tüketilen gölevez Türkiye’nin güney kesimlerinde ekim alanlarını genişletmeye başladı.

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

tarlasera Haziran sayısı okurlarıyla buluştu!

Bu ay Covid-19 salgının tarımda yarattığı tahribatı tüm yönleriyle ele alan tarlasera’nın Haziran sayısı yine dopdolu.

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çayda kota krizinin özünde gelecek kaygısı var

Çay üreticileri dekara 600 kg olarak belirlenen alım kotasına tepkili. Ancak endişelerin kaynağı yalnızca bu sezona özgü koşullar değil.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.