tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.9.2012 09:55:21

Saman fiyatları girişimcilere ilham verdi?

Yükselen saman fiyatları hayvancılık yapan üreticilerin zor duruma soktu. Ancak hayvancılara çözüm yine yakınlarından geldi. Kahramanmaraşlı üreticiler mısır sapını hayvan yemi olarak değerlendirerek hayvancılara alternatif sunuyor.

Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesine bağlı Özbek köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Ateş, mısır sapından hayvan yemi yapıp satma düşüncesinin nasıl doğduğunu anlatıyor. Son günlerde saman fiyatlarının artması üzerine hayvancılıkla uğraşan üreticilerin arayış içerisine girdiğini, kaba hayvan yemi ihtiyacının önemli hale gelmesiyle birlikte mısır sapını değerlendirme düşüncesinin ortaya çıktığını söyleyen Özbek, "Türkiye`nin birçok bölgesinden müşterim var. Benden kaba hayvan yemi alırlar. Genellikle yonca gönderirim. Ancak son zamanlarda saman fiyatlarının artması üzerine bunların sıkıntıya düştüğünü gördüm. Gelen talep üzerine mısır sapından hayvan yemi yapmaya başladım. Denemelerimden olumlu sonuçlar almaya başladım. Şimdi başta Kayseri, Malatya ve Isparta`ya mısır sapı balyası gönderiyorum. Hayvan üreticileri de gayet memnun. Fiyatı da uygun. Ayrıca çiftçilerimiz de para kazanıyor. Birçok arkadaşım mısır sapını yakmak yerine hayvan yemi yapmaya başladı."

Türkiye`de mısır üretiminin önemli düzeyde olduğunu ve hasattan sonra mısır sapının yakıldığını belirten Ateş, yaptığı çalışmanın ülke ekonomisine ciddi katkı sağlayacağına inandığını ifade etti.

Makine kullanarak organize bir şekilde Türkiye’de ilk kez ticari ürüne dönüştürülen mısır sapı hayvancılık sektörü için kurtarıcı olur mu, yaygın üretimi sağlanır mı bunu zaman gösterecek. Ancak görünen o ki ekonomik sıkıntılar, zorlu koşullar Türk üreticisinin girişimci ruhunu kamçılıyor!

 

 

Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.