tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.01.2021

Denizli’nin hicaz narı asfaltla mı örtülecek?

Denizli’nin hicaz narı asfaltla mı örtülecek?

Temeli atılan Aydın-Denizli otoyolu güzergahı binlerce dönümlük meyve bahçesinin üzerinden geçiyor. Üreticiler, başlatılan kamulaştırma çalışmaları konusunda bilgilendirilmediklerini söylüyor.

Denizli ve Aydın illerini birbirine bağlayacak ve İzmir-Antalya arasında kesintisiz ulaşımın önemli bir parçası olacak olan karayolu için ilk kazma yakın zamanda vuruldu. Ancak iki ilin sakinlerinin de uzun yıllardır bekledikleri bu proje kapsamında başlatılan arazi kamulaştırma çalışmaları bölgedeki tarımsal üreticilerin endişelerine neden oluyor.

Aydın-Denizli otoyolunun geçeceği güzergahta yer alan yaklaşık 4 bin dönüm genişliğinde tarım arazisi yer alıyor. Meyve bahçelerinin oluşturduğu bu tarım alanlarının geleceği inşaat çalışmalarıyla birlikte tehlikeye girmiş durumda. Arazisi söz konusu güzergah üzerinde kalan üreticiler, Resmi Gazete’de yayımlanan kamulaştırma kararından daha önce haberdar edilmediklerini söylüyor.

Birinci sınıf tarım arazileri bulunuyor

İki yılın aşan ihale sürecinin ardından temeli 16 Kasım’da atılan ve toplamda 163 kilometre uzunluğunda olması planlanan karayolunun geçeceği Denizli-Sarayköy ilçesine bağlı Duacılı ve Beylerbeyi mahallesi sakinleri, otoyol inşaatının meyve bahçelerini ortadan kaldıracağını, buna karşın belirlenen kamulaştırma bedellerinin ise düşük olduğundan yakınıyor.

denizli-nin-hicaz-nari-asfaltla-mi-ortulecek1.jpg

Otoyol projesinin güzergahı üzerinde Irlıganlı, Yeniköy, Küçükdere, Eldenizli, Kocadere ve Pınarkent gibi tarımsal üretimin ekonomik yaşamı şekillendirdiği mahalleler bulunuyor. Pamukkale ovasının bir bölümünü oluşturan bu bölgede birinci sınıf tarım arazisi olarak kabul edilen, İyi Tarım uygulamalarının yapıldığı ve GLOBALGAP sertifikasına sahip meyve bahçeleri bulunuyor.

Yıllık kayıp 6 milyon TL’yi bulacak

Söz konusu bölgenin Türkiye’de mikroklima özelliği olan 7 ovadan birini oluşturduğunu söyleyen Denizli Merkez Ziraat Odası Başkanı Hamdi Gemici, burada büyük oranda ihracata konu olan hicaz narı ile birlikte anjeliko erik, şeftali ve ayva gibi stratejik tarım ürünlerinin yetiştirildiğine dikkat çekiyor.

İnşaatın bu bahçelerdeki binlerce ağacın kesilmesine neden olacağını ve Denizli tarımının yıllık kaybının 6 milyon TL’yi bulacağını söyleyen Gemici, “Güzergah konusunda ve kamulaştırılacak araziler hakkında görüşümüz alınmadı. Bahçesinin kamulaştırılacağını öğrenen üreticiler büyük hayalkırıklığı yaşıyor” diye konuşuyor.

denizli-nin-hicaz-nari-asfaltla-mi-ortulecek2.jpg

Üretici bahçesinden vazgeçmek istemiyor

Söz konusu arazilerde Karayolları Müdürlüğü ekipleri tarafından tespit çalışmalarının sürdürüldüğünü söyleyen Gemici, “Üretici milyonlar verseler de bahçesinden vazgeçmek istemiyor. Bizler otoyola karşı değiliz, ancak güzergah bizim de görüşümüz alınarak daha verimsiz arazilerin olduğu ve biraz daha yukarıda bulunan bölümden geçirilebilirdi” diyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.