tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.4.2020

Tarımda kimler yasaktan muaf olacak?

tarimda-kimler-yasaktan-muaf-olacak1.jpg

Tarımsal üretimden sorumlu kişi ve kuruluşların çoğu bu hafta sonu tekrarlanacak olan sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak.

Geçtiğimiz hafta sonu yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınına karşı alınan önlemler kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağı bu hafta Cumartesi ve Pazar günleri tekrarlanacak. Uygulamanın tarımsal üretimde nasıl karşılık bulacağına dair iki Bakanlıktan açıklama geldi.

Büyükşehir statüsündeki 30 il ile birlikte Zonguldak’ta uygulanacak yasağa dair genelge bugün ilgili Valiliklere gönderildi. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgede “Tarımsal üretimin devamlılığı için gerekli olan ekim-dikim, sulama, ilaçlama gibi faaliyetler kapsamında bölgesel özelliklere göre İl/İlçe Hıfzısıhha Kurullarınca izin verilenler”in istisna kapsamında olduğu belirtiliyor.

Tarımda kimler yasaktan muaf olacak?

Mevsimlik işçileri Valilikler koordine edecek

Tarım ve hayvancılık faaliyetlerinde bulunan kişilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulacağını belirten Tarım ve Orman Bekir Pakdemirli ise, mevsimlik tarım işçilerinin ulaşım ve çalışmasına dair koordinasyonun ise Valiliklerin sorumluluğunda olduğunu söyledi.

Hal ve market depoları ne zaman açık olacak?

Sebze-meyve de dahil olmak üzere reyon ömrü kısa olan ve hızlı bozulan ürünlerin ünitelerinde çalışanlar da hafta sonu üretime devam edecek. Aynı şekilde, perakende sektöründe aksaklık yaşanmaması amacıyla Pazar günü saat 18:00’ten itibaren hallerin ve marketlerin depoları ve mal kabul ünitelere açık olacak.  


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.