tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

27.3.2020

Limon ihracatına yasak mı geliyor?

Limon ihracatına yasak mı geliyor?

Batı Akdeniz İhracatçıları Birliği, koronavirüs salgınıyla birlikte tüketimi hızla artan limonun “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı” ürünler kapsamına alınacağını duyurdu.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle keskin bir dönüşüme uğrayan sosyal yaşamın yanı sıra tüketici tercihlerinde de değişimler yaşanıyor. Meyve-sebze pazarında bu dönüşümün en net görüldüğü ürünlerin başında artan tüketimle birlikte özelikle büyükşehirlerde fiyat artışları da yaşanan limon geliyor.

Hızla yükselen talebi karşılayabilmek için limonun dış piyasaya çıkışının geçici olarak yasaklanacağı konuşulmaya başladı. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği’nin (BAİB) üyelerine gönderdiği duyuruda, koronavirüs önlemleri çerçevesinde limonun Ağustos ayına kadar “İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallar” kapsamına alınacağı belirtildi.

4-5 gün süre tanınmalı

Peki yasak resmileştiği noktada ihracat aşamasında olan limonlar ne olacak? “Bazı üyelerimizin şu an sevk için hazırlanmış ürünleri bulunmakta ve yıllardır kendileriyle çalışan müşterilerinden gelmiş olan peşinatları var” diyen BAİB Başkanı Hakkı Bahar, bu nedenle ihracata en az 4-5 gün daha izin verilmesinin ülke itibari için önemli olduğunu söylüyor.

limon-ihracatina-yasak-mi-geliyor2.jpg

Fiyatların arttığı bugünlerde ihracatın ani şekilde kısıtlanmasıyla marketlere taahhütleri olan ihracatçıların zor duruma düşeceğini belirten Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru ise, “Ayrıca depolarda fazla malın stokta kalması, Ağustos’ta yeni limon çıktığında üreticinin piyasasını olumsuz etkiler. Bu nedenle, ihracata en azından 15 Nisan’a kadar izin verilmesi ihracatçıyı ve üreticiyi memnun edecek” diye konuşuyor.

Diğer turunçgiller gündemde değil

Halihazırda limon ihracatının kısıtlanması ya da yasaklanmasına dair resmi bir açıklama yapılmış değil. Bugün Resmi Gazete’de acil ihtiyaç bulunan bazı tıbbi cihazlar ihracatı yasaklanan ya izne tabi kılınan ürünler arasında yer aldı. Önümüzdeki günlerde limonun bu listeye eklenmesi beklense de, Hakkı Bahar portakal, mandalina gibi diğer narenciye ürünlerine dair bir karar alınmadığını belirtti.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.