tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.5.2019

Tarım Şurası ne getirecek?

Tarım Şurası ne getirecek?

15 yıl aradan sonra ilk kez düzenlenecek Tarım Şurası’nın yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tarımsal üretimin mevcut sorun ve ihtiyaçlarını tartışmak üzere bu yıl içinde yapılması planlanan Tarım Şurası’nın amaç ve kapsamını belirleyen Yönetmelik bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Son olarak 2004 yılında gerçekleşen Tarım Şurası’nın tarihi ise belirsizliğini koruyor.

­Yayımlanan Yönetmeliğe göre Şura’nın temel gündemleri toprak, su kaynakları ve biyoçeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma ve tarımsal üretim planlaması olacak. Üreticilerin örgütlenmesi ve bilinçlendirilmesi, desteklerin etkin şekilde yürütülmesi ve tarımsal piyasaların düzenlenmesi de çalışma yapılacak diğer konular.

Nasıl çalışacak?

Tarım ve Orman Bakanı’nın başkanlık yapacağı Şura’nın Yürütme Kurulu ise Bakan Yardımcısı, bakanlığın Strateji Geliştirme Başkanı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Sekreteri, bir öğretim üyesi ve Bakanın seçeceği en fazla 3 Bakanlık personeli yer alacak. Şuranın istişari süreçlerinde ise üniversiteler, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör temsilcileri yer alacak.

Tarım Şurası’nın bitkisel üretime dair her konuyu görüşmek ve yol haritası belirlemek için planlandığını söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Şura’nın toplanmasının Eylül ayına yetişmesini düşündüklerini söylüyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.