tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat
  • tarlasera
  • Anket
  • Buğday alım fiyatları için üretici ne düşünüyor?

18.5.2018

Buğday alım fiyatları için üretici ne düşünüyor?

Buğday alım fiyatları için üretici ne düşünüyor?

TMO tarafından bu yıl erken açıklanan alım fiyatlarına göre buğday üreticileri 1 ton ürün başına bin 50 TL alacak.

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) 2018 yılının hububat alım fiyatlarını geçtiğimiz günlerde açıkladı. Bu yıl hasadı erken başlayan tarla bitkilerinden AKS (Anadolu kırmızı sert) ekmeklik buğday çeşitlerinde alım fiyatı ton başına bin 50 TL olarak belirlenirken, arpada bu fiyat 825 TL; çavdar, yulaf ve tritikalede ise 800 TL olacak.

Buğdayda yüzde 11,7 artış

2017’de buğday alım fiyatlarındaki artışın bir önceki yıla göre yüzde 3,3 düzeyinde kalması üreticilerde hayalkırıklığı yaratmıştı. Bu yıl açıklanan fiyatlar ise bu kez geçen yıla oranla yüzde 11,7’lik artışa denk düşüyor. Geleneksel olarak Haziran ya da Temmuz ayında açıklanan hububat alım fiyatlarının bu yıl Mayıs ayında duyurulmasının ise seçim süreci ile ilişkili olduğu yorumu yapılıyor.

Peki sizce tarla bitkilerinde bu yıl için açıklanan alım fiyatları yeterli mi? tarlasera.com’un anketine katılarak görüşlerinizi iletebilirsiniz.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.