tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.1.2018

Havza desteklerinde neler değişti?

Havza desteklerinde neler değişti?

Yeni yılda bölgeye göre desteklenecek ürünlerin listesi açıklandı. 2018’in havza bazlı üretici desteklerinde geçen yıla oranda değişimler göze çarpıyor.

Tarımda havza bazlı destek modelinde ikinci yıla girilirken 2018’de hangi ürünün hangi bölgede destekleneceği de belli oldu. Yeni yılda nohut, patates ve tritikale gibi ürünlere desteğin genişlerken kuru soğan ve soyanın destek göreceği havza sayısının düştüğü görülüyor.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yeni yılda güncellenen havza bazlı destek listesinde bu yıl da 2017’de olduğu gibi 21 ürün yer alıyor. Bu ürünler arasında 2016’da yeni modelin açıklanmasının hemen ardından paylaşılan listeye giremeyen, ancak gelen tepkilerin ardından kısa süre sonra destek kapsamına alınan kuru soğan ve patates de yer bulunuyor.

Soğan ve patates desteklerinde büyük dönüşüm

2018 yılı için geçerli olacak havza bazlı desteklerde ise bu iki ürün aksi yönlerde değişimlerle karşı karşıya. Geçtiğimiz yıl 232 ilçede destek kapsamına alınan patates bu yıl 312 havzada destek görecek. Buna karşın soğanın adı geçen ilçe sayısı 206’dan 125’e düştü. Kuru soğanın destek göreceği bölgelerin daraldığı iller arasında Konya, Yozgat, Aksaray, Antalya ve Gaziantep bulunuyor.

havza-desteklerinde-neler-degisti1.jpg

İşte her yerde ekilebilecek iki ürün

Buğday ve yem bitkileri ise 2018’de de ülke genelinde 944 ilçenin tümünde desteklenecek iki ürün olma özelliğini korudu. İkinci sırada gelen arpa ise 85 ilçede daha destek kapsamına alınarak toplam 795 havzada üreticiler için tercih edilebilir konuma geldi. Tahıl grubundan yulaf 75, çavdar ise 34 ilçede daha destek görecek.

2018’in yıldızı nohut olacak

2017 boyunca yüksek fiyatlar ve ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesiyle gündeme gelen nohut da yeni yılda daha geniş bir alanda destek bulacak. Destekleneceği ilçe sayısı 330’dan 552’ye çıkan nohudun özellikle Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da büyük önem kazandığı görülüyor. 2017’de hiçbir bölgesinde destek görmediği Ağrı, Batman, Erzurum’un tüm ilçelerinde bu yıl destek kapsamına alınan nohut ekimi Gümüşhane, Bitlis ve Erzincan’da da pek çok bölgede kârlı bir seçenek haline geldi.

Orta Anadolu’da fasulyeye destek artıyor

Yıl boyunca nohutla aynı gündemi paylaşan kuru fasulyede de yerli üretimin arttırılması amacıyla üretici destekleri bu yıl daha geniş bir alana yayıldı. Toplam 290 ilçede desteklenecek kuru fasulyenin havza listesine Erzurum’da 11, Ankara, Konya ve Elazığ’da ise 6’şar yeni ilçe eklendi. Baklagillerin bir diğer üyesi mercimeğin destekleneceği il sayısı ise 146’dan 200’e çıktı.

havza-desteklerinde-neler-degisti2.jpg

Tritikale ve aspir ekimine teşvik

Yeni yılda desteklerin arttığı bir diğer ürün ise stratejik önemiyle son yıllarda tarla bitkileri arasında ön plana çıkan tritikale. Türkiye’de üreticiler arasında henüz yeni yeni yaygınlık kazanan tritikale 2017’de 116 ilçede destek görürken, bu yıl bu sayı neredeyse iki katına çıkarak 217’ye ulaştı. Son yılların bir diğer popüler ürünü aspir ise 23 ilçenin daha destekli ürünler listesine girdi.

Mısır pamuk ve çeltiği geride bıraktı

Ayçiçeği, zeytin ve kanola gibi yağlık bitkilerde ise destek kapsamının diğer ürünlere oranla daha düşük bir düzeyde de olsa arttığı görülüyor. Buna göre ayçiçeği 289, yağlık zeytin 284, kanola ise 62 ilçede destek görecek. Danelik mısır ise 53 yeni ilçeyle toplam 473 havzada destek kapsamına alınarak pamuk ve çeltiği açık arayla geride bıraktı.

Soya ve fındığa destek azalıyor

2018’te kuru soğan dışında destek kapsamının daraldığı bir diğer ürün ise soya. Soyanın adı bu yıl 51 yerine 47 bölgede geçerken, zor bir yıl geçiren fındıkta da geçtiğimiz yıla oranla kayda bir değişiklik olmaması dikkat çekiyor. Geçen yıla havzalar listesinde 3 yeni ilçenin adı geçmesine karşın fındığın desteklendiği ilçe sayısı yalnızca 1 adet yükselerek 125’e çıktı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.