tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

3.11.2017

Türkiye fındıkta tek adres olmaktan çıkıyor mu?

turkiye-findikta-tek-adres-olmaktan-cikiyor-mu1.jpg

İsviçre’den sonra İtalya’dan da fındık ithalatında lider olan Türkiye’ye alternatif arayışlarına dair açıklama geldi. Tedarik listesinde Kanada ve Şili gibi ülkelerin adı geçiyor.

Küresel gıda şirketleri fındıkta Türkiye’ye alternatif ihracatçı ülke arayışına başladı. Geçtiğimiz günlerde Himalaya fındığına yatırım yapacağını açıklayan İsviçre fonu ResponsAbility Investments’ın (AG) ardından dünyaca ünlü Nutella markasının üreticisi Ferrero SpA da Kanada’dan fındık almayı planladığını açıkladı.

İstikrarsızlık alternatif arayışına yöneltiyor

Geçtiğimiz hafta AG yetkilileri, yüzde 70’lık pay ile dünyanın en büyük fındık üreticisi olan Türkiye’ye bağımlı olmamak gerektiği yönünde açıklama yapmıştı. Türkiye’deki don olaylarını ve fiyat dalgalanmalarını gerekçe gösteren Şirketin CEO’su Rochus Mommartz, “Şirketler için girdileri güvence altına almak gitgide daha önemli hale geliyor” şeklinde konuşmuştu.

Gıda güvenliği raporları olumsuz etkiliyor

İtalya merkezli Ferrero şirketi ise Türk fındığına alternatif olarak Kanada, Şili ve Avustralya’yı tedarik listesine aldı. Geçen ay içinde Kanada’nın Ottawa bölgesinde fındık üretimine yönelik 500 bin dolarlık yatırım yapan şirket, önümüzdeki 10 yıl içinde 400 üretici ile 25 bin dönüm alanda fındık yetiştirmeyi hedefliyor.

turkiye-findikta-tek-adres-olmaktan-cikiyor-mu.jpg

Türkiye’nin en önemli alıcılarından olan İtalya’da Türk fındığına dair gıda güvenliği temelli raporlar da tabloya olumsuz etki yapıyor. İtalya Ulusal Çiftçiler Konfederasyonu geçtiğimiz günlerde aflatoksin oranı gerekçesiyle Türkiye’den ithal edilen fındığı “En Tehlikeli10 Gıda” listesine almış, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ise “Rapor fındığımızı karalamaya yönelik” şeklinde tepki göstermişti.

Şili ihracatını 5 katına çıkardı

Fındık piyasasında alternatifler arasında yer alan ülkeler son yıllarda üretimlerini hızla arttırmaya başladı. Geçtiğimiz yıl toplam ihracatını bir yıl içinde 5 katına çıkaran Şili bu ülkelerin başında geliyor. Buna karşın Türkiye 2,8 milyar dolarlık hacmiyle halen dünya fındık üretimi ve ihracatının ilk sırasında bulunuyor. Ferrero SpA yetkilisi Francesca Fulcheri yakın vadede Türkiye’nin önemli bir fındık üreticisi olarak kalmasını beklediklerini de sözlerine ekliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.