tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2017

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede bugün gerçekleşen değişikliklerin ardından Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevinden ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. Tarım Bakanı ise Ahmet Eşref Fakıbaba oldu.

Hükümette bir süredir beklenen kabine değişikliği bugün gerçekleşti. Kabineye 5 yeni bakan girerken Faruk Çelik ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti.

Faruk Çelik 20 ay görev yaptı

24 Kasım 2015’te kurulan 64. Hükümette Kutbettin Arzu’nun yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanan Faruk Çelik, böylece iki farklı hükümette toplam 20 aylık bir sürenin ardından görevden ayrılmış oldu.

Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba siyasi yaşamında ilk kez bakanlık görevini üstleniyor. Kamuoyunun özellikle geçmişte Şanlıurfa Belediye Başkanlığı göreviyle tanıdığı Fakıbaba, 2015 Genel Seçimlerinde AKP Şanlıurfa milletvekili olarak TBMM’ye girmişti.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

1951 Şanlıurfa-Birecik doğumlu Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1982 yılında genel cerrahi uzmanlığını tamamlayan Fakıbaba, uzun yıllar tıp alanında hizmet verdikten sonra 2004 yılında siyasete atıldı ve Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Fakıbaba, bağımsız aday olarak girdiği 2009 Yerel Seçimleri’ni de kazanarak 2015’e kadar bu görevde kalmıştı. Fakıbaba kabine değişikliğinin ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sürpriz oldu. Önemli olan bakanlığın hakkını verebilmek” yorumunu yaptı.

En uzun görev yapan bakan Eker

Bu değişiklikle Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. tarım bakanı oldu. 2005 yılından itibaren 2015 yılındaki geçici hükümete kadar bu görevde kalan Mehmet Mehdi Eker en uzun süre Tarım Bakanlığı görevi yapan kişi olma unvanını taşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.