tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

19.7.2017

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede revizyon! Yeni bakan Fakıbaba kimdir?

Kabinede bugün gerçekleşen değişikliklerin ardından Faruk Çelik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevinden ayrıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. Tarım Bakanı ise Ahmet Eşref Fakıbaba oldu.

Hükümette bir süredir beklenen kabine değişikliği bugün gerçekleşti. Kabineye 5 yeni bakan girerken Faruk Çelik ise Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı görevini Ahmet Eşref Fakıbaba’ya devretti.

Faruk Çelik 20 ay görev yaptı

24 Kasım 2015’te kurulan 64. Hükümette Kutbettin Arzu’nun yerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak atanan Faruk Çelik, böylece iki farklı hükümette toplam 20 aylık bir sürenin ardından görevden ayrılmış oldu.

Yeni Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba siyasi yaşamında ilk kez bakanlık görevini üstleniyor. Kamuoyunun özellikle geçmişte Şanlıurfa Belediye Başkanlığı göreviyle tanıdığı Fakıbaba, 2015 Genel Seçimlerinde AKP Şanlıurfa milletvekili olarak TBMM’ye girmişti.

Ahmet Eşref Fakıbaba kimdir?

1951 Şanlıurfa-Birecik doğumlu Ahmet Eşref Fakıbaba, Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. 1982 yılında genel cerrahi uzmanlığını tamamlayan Fakıbaba, uzun yıllar tıp alanında hizmet verdikten sonra 2004 yılında siyasete atıldı ve Şanlıurfa Belediye Başkanı olarak göreve başladı.

Fakıbaba, bağımsız aday olarak girdiği 2009 Yerel Seçimleri’ni de kazanarak 2015’e kadar bu görevde kalmıştı. Fakıbaba kabine değişikliğinin ardından yaptığı ilk açıklamada, “Sürpriz oldu. Önemli olan bakanlığın hakkını verebilmek” yorumunu yaptı.

En uzun görev yapan bakan Eker

Bu değişiklikle Ahmet Eşref Fakıbaba, Türkiye Cumhuriyeti’nin 72. tarım bakanı oldu. 2005 yılından itibaren 2015 yılındaki geçici hükümete kadar bu görevde kalan Mehmet Mehdi Eker en uzun süre Tarım Bakanlığı görevi yapan kişi olma unvanını taşıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Kadınlar tarımda da duvarları yıkıyor

Hindistan’da özelleştirme ve desteklerin kaldırılmasını öngören yeni tarım yasasına karşı eylemlerde beşinci aya girildi. Tarımsal üretim ve işgücünde önemli paya sahip kadınların mücadeleye verdiği katkı ise büyük anlam taşıyor.

Sel sularına direnen domatesler geliyor

Sel sularına direnen domatesler geliyor

İklim değişikliğine paralel olarak sıklaşan sel afetlerinin etkilerine karşı dirençli domates çeşitleri geliştirmek için Mersin'de çalışma başlatıldı.

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Doğaya karşı kazanmak kaybetmek demek!

Üst üste yaşanan afetlerin Türkiye tarımındaki etkisini inceleyen tarlasera'ya bu ay Dijital Tarım ekinin yeni sayısı da eşlik ediyor.