tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.12.2016

Enflasyon çanları tarımda duyuluyor mu?

Enflasyon çanları tarımda duyuluyor mu?

Dövizdeki önlenemez artışla geçen Kasım ayı enflasyon rakamları sinyal verirken tarım sektöründe sular şimdilik sakin görünüyor.

TÜİK’in açıkladığı enflasyon rakamlarına göre son 1 yıl içinde üretici fiyatları yüzde 7,79; tüketici fiyatları ise yüzde 3,93 arttı. Tarım ve gıda ürünlerindeki enflasyon artışı ise genel ortalamanın altında kaldı.

Son dönemdeki döviz ve vergi artışları rakamlara yansımasa da, geçtiğimiz aya dair veriler ise fiyat yükselişine işaret ediyor. Buna göre Kasım ayında tüketici fiyatları endeksi yüzde 0,52 artış gösterirken, üretici fiyatları ise bir önceki aya oranla yüzde 2 yükseldi.

Zorlu Kasım ayı tarımda sakin geçti

Döviz kurlarında önlenemez artışla geçen Kasım ayında tarım ve gıda sektörlerinde görülen yüzde 0,67’lik düşüş son 15 yılın en düşük fiyat azalışı olarak ifade ediliyor. Kasım ayında fiyatı en çok artan ürünler arasında dikkat çeken tek tarım ürünü yüzde 6,7 ile patates.

Hangi tarım ürünleri ucuzladı?

Geçtiğimiz ay ucuzlayan ürünler arasında ise yüzde 29,33 ile karnabahar, yüzde 20,88 ile portakal, yüzde 16,69 ile ıspanak yer alıyor. 1 ay içinde domates fiyatlarının yüzde 15,85; kabak fiyatlarının ise yüzde 12,75 azaldığı görülüyor.

Fiyat düşüşü kalıcı değil

Düşüşün kalıcı olmadığına dikkat çeken Antalya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, “Bu ay üretici enflasyonu, tarımın koruma ve kollamasına rağmen yüzde 2 ile son 14 yılın en yüksek oranına ulaştı. Bu gelecek tüketici enflasyonları için ciddi bir sinyal” şeklinde konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Tarımda yeni ufukları su mercimeği açacak

Bitki bilimi insanlığı yakın geleceğe hazırlamak için daha sürdürülebilir gıdalar geliştirmenin peşinde. Araştırmacıların bu açıdan rol model olarak önerdikleri bitki ise hem tanıdık hem yepyeni bir isim!

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Bu koyu rengin bir anlamı var!

Antioksidan özelikleriyle bilim insanlarının dikkatini çeken aronya, siyaha çalan kopkoyu mor rengini de bu yönüne borçlu. Meyve kısa bir süre önce adapte olduğu Türkiye topraklarında da üretimini hızla arttırıyor.