tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

23.2.2016

Monsanto-BASF ortaklığı mı geliyor?

Monsanto-BASF ortaklığı mı geliyor?

Tohum sektörünün lideri Monsanto ile dünyanın en büyük kimya şirketi BASF’in bitki koruma bölümünün Ar-Ge altyapısında birlikteliğe gidebileceği konuşuluyor.

Tohum ve bitki koruma firması Monsanto, dünyanın en büyük kimya şirketi BASF’in bitki koruma koluyla geniş bir ortaklığa hazırlanıyor. 2007 yılından bu yana Ar-Ge alanında ortak işlere imza atan iki şirketin Ar-Ge altyapılarını birleştirebilecekleri konuşulmaya başladı.

10 milyar doların üzerindeki satış gücüyle ABD menşeli Monsanto tohumda halen dünya lideri konumunda. Şirketin bitki korumadaki gücü ise 5 milyar dolar civarında. Tarımda yalnızca bitki koruma alanında faaliyet gösteren Alman BASF firması ise bu alanda 7,3 milyar dolarlık bir güce sahip.

Her şey 3 ayda değişti

Finansal açıdan Monsanto’nun uzun yıllardır liderliğini koruduğu tarım sektörünün zirvesinde son 3 ayda büyük değişimler yaşandı. Aralık ayında Dow ve DuPont’un birleşme kararı sektörde yaklaşık 18 milyar dolarlık yeni bir lider ortaya çıkarttı.

Şubat ayının başında ise Çin kimya şirketi bitki korumanın lideri Syngenta’yı satın alarak yarışa yeni bir boyut kazandırdı. Monsanto’nun geçtiğimiz yaz aylarında Syngenta’ya yaptığı satın alma teklifi ise geri çevrilmişti.

BASF köklü bir ortaklığa sıcak bakıyor

Syngenta’nın satışı ve Dow-DuPont birleşmesi BASF’i de pestisit pazarında rakipleri karşısında bir hamle yapmaya itiyor. Ancak BASF’in bitki koruma bölümünü satmayı düşünmediği, daha köklü bir ortaklığa ise sıcak baktığı belirtiliyor.

Son 2 yılın piyasa çarpanlarına göre BASF’in bitki koruma alanındaki değerinin 15 milyar Euro civarında olduğu düşünülüyor. Ancak Syngenta’nın 43 milyar dolarda anlaşılan satış değeri göz önüne alındığında bu değer 21 milyar Euro’ya kadar çıkabilir.

Birleşmenin ilk adımı olabilir

Tarımın “6 büyükler”i arasında Monsanto dışında bütün oyuncuların göreceli olarak rahat konumda olduğunu söyleyen ABD’li yatırım uzmanı Jonas Oxgaard, “Monsanto ve BASF’in Ar-Ge’de kuracağı olası bir birliktelik, müşterek bir şirket oluşturulmasının ilk adımı olabilir” yorumunu yapıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

TMO’dan buğday, arpa ve mısır hamleleri

Hububat fiyatlarında dünya ölçeğinde yaşanan dalgalanmalar Türkiye’yi de alarm durumuna geçirdi. TMO’nun buğday, arpa ve mısır kararları piyasada istikrarı amaçlıyor.

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçesinde yabancı ot mücadelesi

Meyve bahçelerinde kayıplara yol açan yabancı ot türleri sayılamayacak kadar çok! Ancak bu zararlılarla mücadele yöntemleri de bir o kadar çeşitli.

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Meyve ağaçlarının kabusu ökse otu

Birçok ağaç türünde yarı parazit olarak yaşam süren ökse otu, meyve üreticilerinin baş belası olabiliyor. İşte ökse otundan kurtulmanın püf noktaları.

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Zeytinde yanlışlar ve doğrular

Özenli bir bitki koruma ve gübreleme zeytinde sonucu tamamen değiştiriyor. tarlasera zeytinde sık yapılan hataları uzmanlara sordu.