tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

5.1.2019

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mısırı bu kez kuraklık değil yağış vurdu

Mardin’de geçtiğimiz yıl son 44 yılın en kurak kış mevsimiyle boğuşan mısır tarlaları bu yıl ise sağanak yağışlar nedeniyle ürün kaybıyla karşı karşıya.

Mısır tarımının yükselişinde büyük payı bulunan Mardin’de ikinci ürün ekimler son 2 aydır yaşanan sağanak yağışlardan olumsuz etkilendi. Kızıltepe’de dalından koparak çürümeye başlayan mısırların yaklaşık yüzde 90’ı tarlada kaldı.

Bundan 1 yıl önce son 44 yılın en düşük yağış oranına sahip kış mevsimini geçiren Kızıltepe’de hem ikinci ürün mısırda kuraklık nedeniyle verim düşüklüğü yaşanırken, ekili buğday tohumları ise çürüyerek üreticiyi zor durumda bırakmıştı. Bu yıl ise bölgede bu senaryonun adeta tam tersi yaşanıyor.

Buğday ekimi bu yıl yapılamayacak

Bu sezon 900 bin dönümde ikinci ürün mısır ekilen Kızıltepe ovasında yağışların erken başlaması ve yoğunluğu pek çok arazide mahsullere zarar verdi. Sağanak nedeniyle dalları kırılan mısırlar çürümeye başlarken, yere düşen mısırları ise üreticiler kendi çabalarıyla toplayarak kurtarmaya çalışıyor. “2 aydan beri aşırı yağış hiç durmadığından dolayı biçemediğimiz mısırlar küflenmeye başladı” diyen Kızıltepe Çiftçiler Derneği Başkanı Mikail Erbeyi, her yıl bu dönem yapılan buğday ekiminin ise bu yıl yapılmayacağını söylüyor.

TMO’nun kararı üreticiyi zor durumda bıraktı

İl genelinde yaklaşık 7 bin üreticinin zor bir dönem geçirdiğini dile getiren Erbeyi, “TMO’nun 400 bin mısırı biçim mevsiminde piyasaya sürmesi, üreticiyi mısırı maliyetinin altında satmaya zorladı” diyerek üreticilere satışta acele etmemelerini söylerken, üreticilerin elektrik borçlarının ise Şubat ayına kadar ertelenmesini talep ettiklerini belirtiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.