tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.12.2018

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Tarımsal krediler yeniden vadelendirilecek

Ziraat Bankası üreticilere kullandırılan tarımsal kredilerin yeniden yapılandırılacağını duyurdu.

Türkiye’de tarımsal üreticilerin ekonomik durumu ile ilgili geçtiğimiz günlerde yayınlanan istatistikler ilgi çekici veriler içeriyordu. Agroevolution İş Barometresi’ne göre ABD, Rusya, Japonya, Brezilya ve AB ülkeleri arasında üreticileri “tarımsal kârlılık” açısından en düşük seviyede olan ülke Türkiye çıkmıştı.

Üreticilerin kârlılık ve gelir dengesini belirleyen en önemli faktörlerden biri de tarımsal krediler. Mevcut kredi sistemi ve bu kredilerin tarımda ne şekilde kullanıldığı üreticilerin ekonomik konumunu da doğrudan etkiliyor.

Faiz yüzde 11 olara belirlendi

Ziraat Bankası tarımsal kredi kullandırılan ve geçici olarak gelir-gider dengesi olumsuz etkilenen üreticilere yönelik olarak kredilerde yeniden yapılandırılmaya gidileceğini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre vadesi 30 Haziran 2019’a kadar olan işletme ve yatırım kredilerini vade tarihinden itibaren 12 aya kadar vadelendirmek mümkün olacak.

Yeniden vadelendirme dönemi için yıllık yüzde 11 oranında faiz uygulanacağı belirtilen açıklamada, yeniden vadelendirilen tutar dışında kalan kredi bakiyesinin ise eski faiz oranı ve vade yapısıyla aynen devam edeceği belirtilirken, “Üreticileri piyasa koşullarının altında faiz oranları ile tarımsal faaliyetlerine devam edebilecek” deniliyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.