tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.12.2018

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Cep telefonu ile sulama devri başlıyor

Afyon’daki yeni projesi kapsamında gerçekleştirilen cep telefonu kontrollü otomasyon sistemi Türkiye’de bir ilk olacak.

Seralarda ısıtma sistemlerinden gübreleme kadar tarımsal üretim süreçlerinin pek çoğunda artık otomasyon sistemine dayanan akıllı teknolojiler görev almaya başladı. Zaman ve emekten tasarruf sağlayan otomasyon sistemlerinin en çok kullanıldığı alanlardan biri de sulama.

Türkiye’de özellikle son 10 yılda üreticilerin hızlı bir şekilde adapte olmaya başladığı modern sulama teknolojilerine yeni bir boyut katan bu sistemlere yeni bir örnek geliyor. Afyonkarahisar’da Devlet Su İşleri’nin (DSİ) yürüttüğü proje ile üreticiler tarımsal sulamayı artık cep telefonları yardımıyla gerçekleştirebilecek.

Hedef yılda 35 milyon TL

Temeli geçtiğimiz yıl atılan Çobanlar Seyitler Modern Basınçlı Sulama Tesisi kapsamında 2 bin 500 dekarlık alanda inşa edilecek otomasyonlu sulama şebekesinin ülke ekonomisine yılda 35 milyon TL katkı sağlaması hedefleniyor.

Projenin Türkiye çapında ilk otomasyonlu sulama şebekesi uygulaması örneğini oluşturduğunu söyleyen DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Böylece bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.