tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.10.2018

Mısırda alım fiyatı arttı, üretim ise düşüşte

Mısırda alım fiyatı arttı, üretim ise düşüşte

Fiyatların geçtiğimiz yılın altında kaldığı mısır piyasasına müdahale geldi. TMO bu yılki alım fiyatlarını 950 TL’ye çektiğini duyurdu.

Türkiye geleneksel tahıl ürünü olan buğdayda üretim bakımından bir süredir deyim yerindeyse yerinde sayıyor. Buğday başta olmak üzere tarla bitkilerinde ekonomik anlamda tatmin olmayan pek çok üreticinin yöneldiği mısır ise özellikle son 10 yıldır ciddi bir atak yapmış durumda.

Ancak son 10 yıl içinde 4 milyon tondan 6 milyon ton civarına çıkan mısır üretimi de geçtiğimiz yıldan beri bu hızlı performansını geride bırakmışa benziyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) toplam üretimin yüzde 3,5’ini aldığı 2017 yılında ton başına ortalama 750 TL olan mısır fiyatları, bu yıl artan mazot ve gübre giderlerine karşın kayda değer bir yükseliş göstermedi.

Alım fiyatlarına 4’te 1 zam geldi

İthal mısırın bin 300 TL, yerli mısırın ise 750 TL civarında olduğuna dikkat çeken üreticiler fiyat düzenlemesi için taleplerini dile getirirken beklenen açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi. TMO’nun dün itibariyle mısır alımlarına başladığını açıklayan Pakdemirli, geçen yıl ton başına 760 TL olan TMO alım fiyatlarının 4’te 1’lik bir artışla bu yıl 950 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Üreticilere ayrıca ton başına 55 TL ek prim verilirken, mısır alımları ülke genelinde 214 işyerinde ve protokol imzalanan depolarda yürütülecek.

Üretim yüzde 3,4 azalacak

Verilecek desteklere karşın, mısırdaki mevcut fiyat sorunu üretimde beklenen düşüşün de bir habercisi olmaya devam ediyor. TMO’nun yayımladığı üretim tahminlerine göre bu yıl mısır rekoltesinin 2017’ye oranla yüzde 3,4 azalarak 5,7 milyon tonda kalması bekleniyor. Bu miktar, üretim rekorunun kırıldığı 2015 ve 2016 yıllarının 700 bin ton altında bir üretime işaret ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Buğdayın baş düşmanının sırrı çözülüyor

Buğdayın baş düşmanının sırrı çözülüyor

Son dönemde üç kıtada tehlikeli boyutlara varan buğday pası hastalığına karşı mücadeleyi geliştirecek yeni bilgiler biyogenetik çalışmalarından gelmeye başladı.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

"Finansal okuryazarlık” kavramının tarımdaki karşılığı ve uygulanabilirliği ilk kez tarlasera Kasım sayısında inceleniyor.