tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.10.2018

Mısırda alım fiyatı arttı, üretim ise düşüşte

Mısırda alım fiyatı arttı, üretim ise düşüşte

Fiyatların geçtiğimiz yılın altında kaldığı mısır piyasasına müdahale geldi. TMO bu yılki alım fiyatlarını 950 TL’ye çektiğini duyurdu.

Türkiye geleneksel tahıl ürünü olan buğdayda üretim bakımından bir süredir deyim yerindeyse yerinde sayıyor. Buğday başta olmak üzere tarla bitkilerinde ekonomik anlamda tatmin olmayan pek çok üreticinin yöneldiği mısır ise özellikle son 10 yıldır ciddi bir atak yapmış durumda.

Ancak son 10 yıl içinde 4 milyon tondan 6 milyon ton civarına çıkan mısır üretimi de geçtiğimiz yıldan beri bu hızlı performansını geride bırakmışa benziyor. Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) toplam üretimin yüzde 3,5’ini aldığı 2017 yılında ton başına ortalama 750 TL olan mısır fiyatları, bu yıl artan mazot ve gübre giderlerine karşın kayda değer bir yükseliş göstermedi.

Alım fiyatlarına 4’te 1 zam geldi

İthal mısırın bin 300 TL, yerli mısırın ise 750 TL civarında olduğuna dikkat çeken üreticiler fiyat düzenlemesi için taleplerini dile getirirken beklenen açıklama Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan geldi. TMO’nun dün itibariyle mısır alımlarına başladığını açıklayan Pakdemirli, geçen yıl ton başına 760 TL olan TMO alım fiyatlarının 4’te 1’lik bir artışla bu yıl 950 TL olarak belirlendiğini duyurdu. Üreticilere ayrıca ton başına 55 TL ek prim verilirken, mısır alımları ülke genelinde 214 işyerinde ve protokol imzalanan depolarda yürütülecek.

Üretim yüzde 3,4 azalacak

Verilecek desteklere karşın, mısırdaki mevcut fiyat sorunu üretimde beklenen düşüşün de bir habercisi olmaya devam ediyor. TMO’nun yayımladığı üretim tahminlerine göre bu yıl mısır rekoltesinin 2017’ye oranla yüzde 3,4 azalarak 5,7 milyon tonda kalması bekleniyor. Bu miktar, üretim rekorunun kırıldığı 2015 ve 2016 yıllarının 700 bin ton altında bir üretime işaret ediyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Bu serada üretim liselilerden soruluyor

Zonguldak-Çaycuma’da lise öğrencileri bölgeden topladıkları tohumlarla serada sebze üretimi yaparak tarımsal üretimi deneyimlemenin keyfini yaşıyor.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

tarlasera yüzüncü sayısı ile yayında!

100. sayıya ulaşmanın heyecanını yaşayan tarlasera, yine dopdolu içeriği ve Bitki Koruma ve Besleme ekiyle okurlarıyla buluşuyor.

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

Yeni pestisit yasakları ne getirecek?

AB’de alınan yasak kararına karşın tartışılmaya devam eden neonikotinoidler Türkiye'nin gündemine hızlı girdi. Peki bundan sonra ne olacak?

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.