tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

8.10.2018

Mumlanmış elmalar Uzak Doğu’yu fethe çıkıyor

Mumlanmış elmalar Uzak Doğu’yu fethe çıkıyor

Türkiye’nin ilk organik mumlama tesisinde işlenen elmaların 3’te 2’si ihraç ediliyor. Niğde’de üretilip mumlanan elmaların talipleri arasında Hindistan’dan Malezya’ya kadar pek çok ülke var.

Elma üretimiyle ön plana çıkan şehirlerden Niğde bugünlerde meyvecilikte yepyeni bir kapı açmanın heyecanını yaşıyor. İlde kurulan organik mumlama tesisinde daha dayanıklı ve albenili hale getirilen elmalar yurtdışı pazarlarda daha önce ulaşılmamış coğrafyalara uzanmayı başardı.

Kırsal Kalkınma Yatırımları Destekleme Programı çerçevesindeki hibe desteği ile kurulan ve Türkiye’de bu alandaki ilk örnek olan organik mumlama ve paketleme tesisi, günde 100 ton paketleme kapasitesi ile çalışıyor. Yıl içinde işlenen toplam 13 bin ton elmanın 8 bini ise ihracat yollarına çıkıyor.

Yeni hedef Uzak Doğu pazarı

Bölgede yetişen ve 130 işçinin çalıştığı tesiste işlemden geçen elmaların öncelikli pazarı Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt gibi Orta Doğu ülkeleriydi. Ancak uluslararası pazarlarda yoğun ilgi gören mumlanmış elmalara artık pek çok Asya ülkesinden de talip var.

mumlanmis-elmalar-uzak-dogu-yu-fethe-cikiyor2.jpg

Hindistan, Malezya ve Bangladeş gibi ülkelerden talep aldıklarını söyleyen tesisin ticaret müdürü Yusuf Arslan, “Hedefimiz ürettiğimiz ürünleri Uzak Doğu ve Orta Doğu ülkelerine daha yüksek fiyattan pazarlamak. Böylece ülkemize milli katkı olarak daha fazla dolar girmesini sağlayacağız” diye konuşuyor.

Organik mumlama nedir?

Organik mumlama işlemine tabi tutulan elmaları diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik daha uzun süre muhafaza edilebilmeleri. Ayrıca meyvelerin kazandığı parlak görünüm pazarda daha çok ön plana çıkmalarını sağlıyor. “Biowax” denilen bu işlemde kullanılan mumlama malzemesi organik ve yenilebilir olmasıyla insan ve meyve sağlığına zarar vermeyen özellikte.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.