tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

17.9.2018

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

Tire’de kazanan zeytinlikler oldu

İzmir-Tire’de tarım arazilerinin yoğunlukta olduğu bölge sondaj çalışması için yapılan ÇED başvurusunda karar üreticilerin lehine oldu.

İzmir’in Tire ilçesine bağlı Başköy mahallesinde tepkilere yol açan sondaj projesi konusunda üretici ve mahalle sakinlerine rahat nefes aldıracak karar çıktı. Bölgede jeotermal kaynak arama amacıyla başlatılmak istenen sondaj çalışması için yapılan başvuru sonucunda ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) raporu olumsuz olarak yanıtlandı.

Zeytin, incir ve kestane üretiminin yapıldığı bölgede tarım arazileri ve çevre sağlığı açısından soru işaretlerine yol açan projeyi geliştiren firmanın ÇED başvurusunu inceleyen İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, planlanan çalışmaların çevreye ve tarımsal ürünlere zarar vereceği gerekçesiyle iptaline karar verdi.

Zeytinyağı fabrikası dışında tesis kurulamaz

Müdürlükçe Tire Kaymakamlığı’na gönderilen yazıda, çevre parsellerde yaygın bir şekilde yer alan zeytinlik sahalarının zarar görmemesi için jeotermal faaliyetlerin yapılmasının uygun bulunmadığı belirtildi. yazıda zeytin arazileri içinde bu arazilere en az 3 kilometre uzaklıkta zeytinyağı fabrikası haricinde zeytinliklerin gelişmesine engel olacak atıklar bırakan, toz ve duman kaynağı olacak tesislerinden yapılamayacağı vurgulandı.

Üreticiler tepki göstermişti

Projenin gündeme gelmesi ve ardından başlatılan ÇED sürecinde Başköy sakinleri ve üreticiler tepkilerini dile getirmiş ve geçtiğimiz hafta bir de oturma eylemi gerçekleştirmişlerdi. Alınan kararda vatandaşların çağrısına kulak verildiğini söyleyen Tire Kaymakamı Hasan Tanrıseven, “Tarım ve hayvancılıkla uğraşan tüm üreticilerimizin yanındayız” diye konuştu.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.