tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

14.9.2018

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinde yeni dönem başlıyor

Hazine arazilerinin üreticiler tarafından kiralanmasını öngören düzenlemeye dair ayrıntılar bugün açıklandı.

İlk olarak Haziran ayında yürürlüğe giren Milli Emlak Genel Tebliği ile gündeme gelen ve üreticilere hazine arazilerini tarım amaçlı kiralama olanağı sunan kanun düzenlemesinde ayrıntılar netleşiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli bugünkü ortak basın toplantısında sisteme dair bilgi verdi.

Ödeme şartları ne olacak?

“Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçilere Kiralanmasını Sağlayan Düzenleme” başlıklı tasarıya göre arazi kiralama şartları belediye veya mücavir alan sınırlarında olan ve olmayan arazilere göre ayrılacak. Belediye sınırında bulunan hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satış yapılabilecek ve 5 yılda 10 eşit taksitle vade farkı alınarak ödeme yapılabilecek.

Arazi belediye ve mücavir alanı sınırları dışındaysa rayiç bedelinin yarısı düzeyinde satın alınıp 5 yılda 12 eşit taksitle ödenebilecek. Ayrıca arazi bedelinin yarısının peşin ödenmesi durumunda yüzde 10 indirimden faydalanmak mümkün olacak.

hazine-arazilerinde-yeni-donem-basliyor1.jpg

Araziler kayıt altına alınacak

Toplam tarım arazilerinin yüzde 5’ini kapsayan düzenlemenin üreticilere kira bedeli ödeyerek tarım arazilerini ekip biçme fırsatı verdiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, böylece sözleşmesiz kullanılan tarım arazileri de kayıt altına alınmış olacağını dile getirdi.

218 bin üreticiyi ilgilendiriyor

Düzenlemenin 218 bin üreticiyi etkilediğini belirten Pakdemirli, “Kullanıcılar arazinin verimini arttıracak. Üretici isterse sonra araziyi satın alabilecek. Ucuz kredi imkanlarından, tarım sigortalarından ve arazinin kayıt altına alınmasıyla tarımsal desteklerden faydalanacak” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.