tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.9.2018

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

kabus-nigde-ye-kadar-uzandi1.jpg

Özellikle narenciye bahçelerinde üreticilerin kabusu olan Akdeniz meyve sineğinin ilk kez görüldüğü Niğde’nin Bor ilçesinde meyve ağaçlarında yüzde 80’a varan kayba yol açtı.

Akdeniz meyve sineği Türkiye’de narenciye başta olmak üzere meyve tarımı ile uğraşan üreticilerin yakından tanıdığı zararlılar arasında ilk sıralarda geliyor. Özellikle Ege ve Akdeniz bölgesinde dönem dönem etkinliğini arttırmakla birlikte, bu zararlı üreticilerin zirai mücadele programlarında kendisine sıklıkla bir başlık açmayı başarıyor.

Meyve bahçelerinde zararlı yoğunluğu açısından zorlu bir yıl geçerken, bu kez kötü haber beklenmedik bir bölgeden geldi. İç Anadolu’da meyve üretiminin başlıca adreslerinden biri olan Niğde’de ilk kez görülen Akdeniz meyve sineği özellikle Bor ilçesinde kısa sürede geniş bir alana yayılarak bahçelerde ciddi bir hasara yol açmış durumda.

Kabus Niğde’ye kadar uzandı!

Her şey bir ay içinde oldu

Niğde’de Akdeniz sineğinin özellikle son 1 ayda etkili olduğu ürünler arasında ilk sırada elma, şeftali ve armut geliyor. Meyve üretiminin yoğun olduğu Bor’da ilk olarak Ağustos ayında kiraz ve kayısı ağaçlarında görülen zararlı ardından bölge tarımının lokomotif ürünlerinden olan armudu vurdu. Bölgede meyve bahçelerinde yaşanan ürün kaybının yüzde 50-80 arasında olduğu belirtiliyor.

Üretici zararlıyı tanımıyor bile!

Tablonun bu denli olumsuz olmasının en önemli nedenlerinden biri ise bölgede üreticilerin zararlıya dair tecrübelerinin olmaması. Zararlıyla bu yıl ilk kez karşılaştıklarını söyleyen üreticilerden Cumali İmre, “Sinekle nasıl mücadele edileceğini bilmiyoruz. Daha önce böyle bir sorunumuz yoktu” derken İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yetkilileri zararlıyla mücadele için yardıma çağırıyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.