tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

16.8.2018

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır’ın domatesi pazar yolcusu

Iğdır ovasında yetişen ve hem sulu yapısı hem de aromasıyla “süper domates” olarak ün salan tarla domatesinde hasat sürüyor.

Doğu Anadolu’nun sebze başkenti olma yolundaki Iğdır’da kendine özgü lezzetiyle bilinen domateslere bölgede yoğun talep görüyor. “Süper domates” lakabıyla anılmaya başlayan üründe yeni hedef ülke genelinde önce pazarları sonra da tüketicilerin gönlünü fethetmek.

Domatesler dalında kalmıyor

Mikroklima özelliklerine sahip Iğdır ovasında tahılların yanı sıra en yoğun olarak yetiştirilen sebze ürünlerinin başında kavun ve karpuz geliyor. Ancak son yıllarda bölge üreticileri Akdeniz ve Ege’de üretilen domateslere de dişli bir rakip çıkarmayı başardı. İl genelinde 7 bin dekarlık alanda üretilen domatesler şimdiden bölgedeki tüketicilerin gözdesi olmuş durumda.

Üretim alçak tünellerde yapılıyor

Iğdır ovasında alçak tünel yöntemiyle üretilen domateste bu yılın hasat beklentisi 16 bin ton civarında. Sulu bir yapıya ve özgün bir aromaya sahip Iğdır domatesinin sofralık olarak tüketiliyor. Yoğun talep nedeniyle ürün yetiştirmekte zorlandıklarını söyleyen üreticilerden Mustafa Pehlivan, “Domatesler dalında kalamıyor, ürettikçe anında tüketiliyor” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.