tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

9.8.2018

Ordu'da sel suları fındığı vurdu

Ordu

Ordu’da sağanak yağışın etkisiyle oluşan heyelan ve sel fındık bahçelerine zarar verirken, sel suları kurutulmak üzere bekletilen tonlarca fındığı denize sürükledi.

Düşük rekolte nedeniyle bu yıl keyifsiz günler geçiren fındıkta yaşanan zorluklara şimdi de hava koşullarının yarattığı zarar eklendi. Ordu’da dün yaşanan sağanak yağış ve ardından oluşan sel ilçe merkezlerinin yanı sıra kırsal alanda da geniş çaplı hasara yol açarken, kıyı ilçelerde sel suları toplanan fındıkların denize dökülmesine neden oldu.

Haftalardır başta Ege bölgesi olmak üzere ülkenin pek çok yerinde tarım alanlarında kayıplara yol açan sağanak yağışlar bu kez de fındık üretiminin merkezlerinden Ordu’yu vurdu. Fatsa, Ünye, Perşembe, İkizce ve Aybastı ilçelerinde etkili olan şiddetli yağış toprak kaymalarını da beraberinde getirirken il genelinde 100’e yakın mahallede fındık arazilerinde hasar meydana geldi.

Yüzde 70 kayıp var

İlçede bulunan Cevizdere deresinin taşarak çevrede bulunan tarım arazilerini sular altında bıraktığı Ünye ilçesi sel afetinden en çok etkilenen bölgelerden biri. Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman fındıkta kaybın yüzde 70’i bulduğunu belirtirken, Fatsa ilçesinde de konakladıkları çadırların bulunduğu bölge sel suları altında kalan mevsimlik fındık işçileri zor anlar yaşadı.

ordu-da-sel-sulari-findigi-vurdu1.jpg

Bölgede yaşanan felaketin en dramatik görüntüsünü ise sel sularının denize sürüklediği tonlarca fındık oluşturdu. Fatsa, Ünye ve Perşembe’de hasat edildikten sonra kurutulmak üzere bekletilen fındıkların denize dökülmesiyle pek çok bölgede denizin üzerindeki mahsullerden adacıklar oluştu.

Meteoroloji’den uyarı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ilçe merkezlerinde de 7 köprünün yıkılmasına ve sahil yollarının zarar görmesine yol açan sağanak yağış ve sel tehlikesinin Karadeniz’in kıyı şeridinde daha geniş bir alanda bugün de etkili olacağı uyarısında bulunuyor. Özellikle Samsun’un doğu ilçeleri ile Ordu, Giresun, Rize ve Artvin’de yetkililerin ve vatandaşların ani sel, su baskısı ve heyelan riskine karşı tedbir alması gerekiyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.