tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.8.2018

Topraksız serada 2 ayda 16 hasat

Topraksız serada 2 ayda 16 hasat

Kırşehir Ali Evran Üniversitesi’nde yürütülen tarımsal projeler kapsamında topraksız domates ve hıyar tarımında modern yetiştirme yöntemlerinin etkileri araştırılıyor.

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından tarımsal ve jeotermal alanlarında pilot kurum olarak ilan edilen Kırşehir Ali Evran Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde bugünlerde hummalı bir çalışma yürütülüyor. Fakültenin Bahçe Bitkileri Bölümü’nde yer alan serada yaklaşık 2 aydır neredeyse aralıksız süren hasat işleri de bu çalışmaların sonucu.

Üniversite kapsamında öğrencilerin de katılımıyla yürütülen bu çalışmaların kaynağı 3 farklı projeye dayanıyor. Projelerin amacı topraksız tarım teknikleriyle yapılan domates ve hıyar üretiminde bitkiler üzerindeki tuz stresinin yanı sıra organik kökenli bitki düzenleyicilerinin ürün verim ve kalitesine olan etkisini araştırmak.

Organik materyallerle topraksız üretim

Katı ortam kültürü sistemi kullanılan topraksız serada organik materyal olarak Hindistan cevizi kabuklarından oluşan kokopit başta olmak üzere, her dönem farklı besin kaynaklarından faydalanılıyor.

Araştırmalar kapsamında topraksız seraya dikilen ve üretim süreci söz konusu yöntemler ile sürdürülen hıyar ve domateslerin son 2 ayda 16 kez hasadı yapıldı. Üniversitenin stajyer ve yüksek lisans öğrencilerinin uygulamalı olarak yer aldığı projelerden elde edilecek veriler ile bölge üreticilerinin modern üretim teknikleriyle buluşturulması hedefleniyor.

Daha kısa ama daha verimli bitkiler

Hasat sonuçlarında Türkiye ortalamasının üzerinde verim aldıklarını söyleyen fakültenin Dekan Yardımcısı Dr. Hakan Başak’a göre projelerin temel motivasyonu kıraç topraklarda seralar vasıtasıyla birim alanda daha fazla verim almayı mümkün kılmak. Başak, “Bu amaçla şu anda hıyardaki boğum arası mesafeyi daraltarak daha kısa boylu bitkiden daha çok verim almayı amaçlıyoruz. Organik kökenli büyüme durdurucular kullanarak aşırı boylanmadan, daha kısa ama daha verimli bitkiler elde etmeye çalışıyoruz” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

tarlasera Ekim sayısı çıktı!

Dünyada ve Türkiye’deki tarımsal destek modellerini masaya yatıran tarlasera bu okurlarının karşısına Dijital Tarım ekiyle birlikte çıkıyor.

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Atakum’dan Silivri’ye, ilk ders zili neyi anlatıyor?

Tarım liseleri eğitim sisteminin sorunlarını ağır şekilde yaşarken, öğrenci ve veliler için çekim merkezi olamamaktan mustarip.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.