tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

2.7.2018

tarlasera Temmuz sayısı çıktı!

tarlasera-temmuz-sayisi-cikti.jpg

Bu ay üreticilik mesleğinin saygınlığı konusunu tartışmaya açan Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera'nın Temmuz sayısı dopdolu içeriğiyle okuyucularıyla buluştu.

Tarım sektörü ve onun en kıymetli üyesi olan üreticiler neredeyse yıllardır olumlu bir haberle Türkiye’nin gündemine gelmeyi başaramadı. Çok değil, son birkaç yıla geri dönüp baktığımızda; Rusya’nın uyguladığı tarım ambargosu, hızla artan döviz kurları karşısında yükselen maliyetler, mevsimlik tarım işçilerinin kötü yaşam koşulları, farklı amaçlarla imara açılan tarım arazileri vb. konular tarımı ülke gündemine oturtan başlıca meseleler. Ne yazık ki hiçbiri sektörün geleceğine dair olumlu bir mesaj da vermiyor.

Gelinen son nokta, bugün artık üreticilik mesleğinin saygınlığını hızla kaybettiğini gösteriyor. Her yıl yüzlerce kişi toprağını geride bırakıp tarımdan uzaklaşıyor ve şansını farklı meslek gruplarında arıyor. Beslenmenin insanlar için “ihtiyaç” olduğu ve bunu yapmanın yegane yolunun da tarımsal üretim olduğu dünyamızda, bu işin sonunun nereye varacağını kestirebilen yok.

tarlasera-temmuz-sayisi-cikti2.jpg

tarlasera'da bu ay neler var?

Üreticilik mesleğinin saygınlığını Kapak Konusu sayfalarında işleyen tarlasera Temmuz sayısı sözü üreticilere bıraktı ve onların neler düşündüğünü, bu çıkmazdan kurtulmak için ne önerdiklerini anlattı. Hemen her alanda olduğu gibi burada da ekonomik şartlar öne çıkarken, kuşaklar arası hayat görüşü farklılığı da dikkat çekiyor.

Her ay tarıma dair güncel ve merak uyandıran konuları ele alan tarlasera Detay sayfalarında bu ay şekerpancarında hastalık ve zararlı mücadelesi, seralarda kullanılan sulama otomasyon sistemlerinin artı ve eksi yönleri, fide dikim makinelerinin özellikleri üzerine bilmek istediğiz her şeyi bulacaksınız. Son dönemin en gözde ürünlerinden çileğin üretim ve pazarlama süreçlerini incelediğimiz Dosya haberimizi de dikkatle okumanızı öneririz.

tarlasera’nın bu ayki Röportaj konuğu ise BASF Bitki Koruma Türkiye Ülke Müdürü Bert Ralf Ottens. Son yıllarda satın alma ve birleşmelerle büyük stratejik hamleler yapan küresel tarım devlerinden biri olan BASF’in yeni dönemde Türkiye pazarında nasıl konumlanacağını tarlasera’ya anlatan Ottens, merak edilen pek çok soruyu da bu keyifli söyleşide cevapladı.

tarlasera-temmuz-sayisi-cikti1.jpg

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Temmuz sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.