tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.3.2018

Silajlık mısır üretimi incelik istiyor

Silajlık mısırda üretimi incelik istiyor

Silajlık mısır hayvancılık için en önemli kaba yem kaynağı. Üretimi pek çok incelik gerektiren silajlık mısırda verim ve kalitenin yolunu uzmanlar tarif ediyor.

Gelecekte bilim kurgu filmlerinde olduğu gibi besin ihtiyacı sentetik kapsüllerle sağlanır mı bilinmez ancak insanlık şimdilik beslenmek için tarıma bağımlı. Temel gıdalardan olan hayvansal ürünlerin üretilmesinin yolu da benzer şekilde tarımdan geçiyor. Hayvancılığın en önemli girdileri içinde ilk sıralarda kaba yemler geliyor.

Uygun mevsimlerde yem bitkileriyle karşılanabilen bu ihtiyaç, yeşil otların olmadığı kış döneminde sap, saman, kuru ot, küspe veya silaj yoluyla giderilebiliyor. Bunlar içerisinde silaj, diğer kaba yemlere kıyasla besleyici özelliği daha yüksek bir ürün olmasıyla bir adım öne çıkıyor. Silaj yapımında ise mısır tercihler arasında ilk sırada.

Ekimi ve hasadı daha kolay

Kaliteli yem, hayvan verimi ve maliyetlerin düşürülmesi açısından öne çıkan silajlık mısır, birim alanda en fazla kaba yem miktarını üreticiye sağlıyor. Makineli tarıma elverişli oluğu için de ekimi ve hasadı pek çok ürüne göre daha kolay. Depolama şartları uygun olduğunda uzun süre saklanabilen mısır silajı lezzeti sayesinde hayvanlar tarafından da iştahla tüketiliyor ve kolayca hazmediliyor.

silajlik-misir-uretimi-incelik-istiyor2.jpg

En önemli fark çeşit seçimi

Peki silajlık mısır üretimini danelik mısır üretiminden farkı kılan ne? MAY Tohum Mısır Ürün Müdürü Lütfi Çiçek’e göre en önemli fark çeşit seçiminde yatıyor. “Bir silajlık mısır çeşidinden beklenen en önemli özellikler; yapraklarının sık ekime uygun olacak şekilde dik gelişmesi, yaprak sayısının fazla olması, kalın gövdeli ve iri bir koçana sahip olması” diyen Çiçek, bölgenin vejetasyon dönemine göre çeşitlerin olgunlaşma süresine de dikkat edilmesi gerektiğini söylüyor.

Aşırı sık ekimden kaçınmak gerek

Danelik mısırda hedef; koçan üzerindeki danelerin maksimuma çıkarılması ve gövde yıkılmadan zamanında kuruyarak hasat edilmesi. Silajlık mısırda ise bitki sayısını ve yeşil aksamı arttırarak verimi maksimuma çıkarmak. Bu nedenle danelik mısır tarımında ekimde sıra üzeri mesafe silajlık mısıra göre daha uzun tutuluyor. Polen Tohumculuk Türkiye Pazarlama ve Satış Müdürü Barış Tanrıverdi, yine de verimi hedeflerken koçan kalitesini düşürecek kadar sık ekimden kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

Kaliteyi belirleyen üç kriter

Dekalb İzmir Bölge Sorumlusu Sedat Oktay’a göre yemlik mısırda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hayvanların sağlıklı beslenebilmesi için silajın yüksek kalite analiz değerlerine sahip olması. Yüksek kalite için ise bitkide şu kriterlerin bulunmasını zorunlu olarak tanımlıyor: “Hasatta optimum kuru maddeye, yüksek sindirilebilirlik için yüksek enerjiye ve yüksek kalite içeriğine sahip olmak.”

Ne zaman hasat etmeli?

Bitki henüz yeşil haldeyken hasat edilen silajlık mısırda hasat zamanıyla bitkilerin nem içeriği, protein ve karbonhidrat oranları arasında bir ilişki var. Mısır silajının kalitesini belirleyen bu faktörlerin hasat döneminde istenilen düzeyde olması şart. Bunun için silajlık mısırın doğru dönemde, doğru şekilde ve doğru yükseklikte biçilmesi gerektiğini söyleyen Lütfi Çiçek, hasat için doğru tarihin danedeki süt çizgisinin yarıdan aşağı indiği dönem olduğunu söylüyor.

silajlik-misir-uretimi-incelik-istiyor3.jpg

Verim kaybına rağmen üretim arttı

Türkiye’de 2016 yılında yüzde 25 olan silajlık mısır ekim alanının 2017 yılında danelik mısırların bir kısmının silaj olarak değerlendirilmesiyle yüzde 35’e ulaştı. Geçtiğimiz sezon kimi bölgelerde görülen verim kayıplarına karşı ekim alanlarının artması bu açıdan umut vadeden bir gelişme. Ancak bu yükselişin sürdürülebilir olması gerek. Bunun için de başka ürünlerin piyasasından bağımsız olarak hayvancılık işletmelerinin talebi doğrultusunda üretiminin daha da arttırılması şart.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Türkiye’nin kadim kestane ağaçları

Kestane yeryüzünün en uzun ömürlü bitkilerinden. Türkiye’de yüzyılları devirip de hala meyve vermeye devam ederek adeta zamanın yıkıcılığına direnen pek çok kestane ağacı bulunuyor.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tanımadığınız bitkiyi telefonunuza sorun!

Tarım arazinizde ya da doğa yürüyüşlerinde rastladığınız yabani bir bitkiyi görür görmez tanımak ister miydiniz? PlantNet isimli akıllı telefon uygulaması bu zorlu görevi yerine getirmeye aday.