tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.3.2018

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında 2000 sonrası kuşağın tarımla olan ilişkisini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Son yılların yeni moda meslekleri veya geçmişe kıyasla bugün daha popüler olan meslekler, Z kuşağının hayatımıza kattığı ve onun önayak olduğu dönüşümle ortaya çıkmış uğraşlar. Ne yazık ki tarım bunların arasında değil, hatta yakınından bile geçmiyor. Peki her yerde haklı gerekçelerle “geleceğin sektörü” diye nitelenen tarım, geleceğin aktörlerinden neden bu kadar uzak?

Tarıma gençlik aşısını nasıl yapmalı?

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Mart sayısında tarımın Z kuşağına neden cazip gelmediği ve bu yeni nesil ile tarım arasındaki mesafenin nasıl giderilebileceğinin yanıtlarını aradı. Gerek sektör uzmanları, gerek Z kuşağı mensupları gerekse bu alana dair araştırmalara yer verdiği Kapak Konusu sayfalarında tarıma gençlik aşısının nasıl yapılacağını anlattı.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Bitcoin dalgası şimdilik bir nebze durulmuş görünüyor. Ancak bu yeni değişim değeri, şimdiden ticarete dair kabulleri yeniden yazmaya aday olduğunu ispatladı. Bitcoin’in temelinde yatan blok zinciri teknolojisi tarım sektöründe de farklı biçimlerde kullanılmaya başladı. tarlasera bu ay tarımda blok zincirinin iş görme alanlarını ve potansiyelini incelemeye aldı.

tarlasera-mart-sayisi-cikti2.jpg

Bu ay başka neler var?

Tarımın yüzünü döndüğü modern teknolojilerden biri de akıllı veri sistemleri. Uydular, uçaklar, drone’lar ve çok farklı işlevlere adanmış sensörler ile artık tarım “veri odaklı” bir faaliyet haline geliyor. Bitkisel üretim süreçlerini yeniden tanımlayan bu teknolojilere dair heyecan verici ayrıntıları tarlasera Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Kurulan kontrol ve destek sistemlerine karşın halen ideal düzeye çekilemeyen sertifikalı tohum kullanımı, karpuzda doğru bitki besleme uygulamaları ve örtü altı üretimde zirai dondan korunma yöntemleri de tarlasera’nın Detay sayfalarında masaya yatırılan diğer konular.

Bitkilerin tarihi yarını aydınlatıyor

tarlasera’nın bu ay iki ayrı röportaj konuğu var. Bunlardan ilki, 2017 itibariyle Türkiye’deki organizasyonunu geliştirme kararı alan FMC’nin Türkiye Müdürü Tahir Ertan. Ertan FMC’nin Türkiye’nin bitki koruma pazarına getirmeyi planladığı yenilikleri ilk kez tarlasera’ya anlattı.

tarlasera-mart-sayisi-cikti3.jpg

Tarihi bilmek ve doğru yorumlamak, bugünü ve geleceği kurmanın biricik önkoşulu. Bu bitkisel üretim için de geçerli! Liverpool Üniversitesi’nde arkeobotanik üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Dr. Ceren Kabukcu, süregelen kazılardan elde edilen çarpıcı bulguları ve Türkiye’nin biyoçeşitliliğine dair görüşlerini tarlasera ile paylaştı.

tarlasera’nın okurlarına hediye ettiği poster serisine bu ay pamuk da dahil oluyor. Birkaç yıldır yükselen üretimiyle adeta küllerinden doğan pamuğa dair ilgi çekici bilgileri bulabileceğiniz Pamuk posterine duvarınızda yer açın!

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Mart sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Uzay araştırmalarında ABD ve Rusya ile rekabete dahil olan Çin, tarımsal üretimi dünyanın uydusuna taşımayı planlıyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

İklim değişikliğinin tarıma olan etkisini Kapak Konusuna taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de hediyesi var!