tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

1.3.2018

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında 2000 sonrası kuşağın tarımla olan ilişkisini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.

Son yılların yeni moda meslekleri veya geçmişe kıyasla bugün daha popüler olan meslekler, Z kuşağının hayatımıza kattığı ve onun önayak olduğu dönüşümle ortaya çıkmış uğraşlar. Ne yazık ki tarım bunların arasında değil, hatta yakınından bile geçmiyor. Peki her yerde haklı gerekçelerle “geleceğin sektörü” diye nitelenen tarım, geleceğin aktörlerinden neden bu kadar uzak?

Tarıma gençlik aşısını nasıl yapmalı?

Aylık Tarım ve Kültür Dergisi tarlasera, Mart sayısında tarımın Z kuşağına neden cazip gelmediği ve bu yeni nesil ile tarım arasındaki mesafenin nasıl giderilebileceğinin yanıtlarını aradı. Gerek sektör uzmanları, gerek Z kuşağı mensupları gerekse bu alana dair araştırmalara yer verdiği Kapak Konusu sayfalarında tarıma gençlik aşısının nasıl yapılacağını anlattı.

Tüm dünyayı kısa sürede etkisi altına alan Bitcoin dalgası şimdilik bir nebze durulmuş görünüyor. Ancak bu yeni değişim değeri, şimdiden ticarete dair kabulleri yeniden yazmaya aday olduğunu ispatladı. Bitcoin’in temelinde yatan blok zinciri teknolojisi tarım sektöründe de farklı biçimlerde kullanılmaya başladı. tarlasera bu ay tarımda blok zincirinin iş görme alanlarını ve potansiyelini incelemeye aldı.

tarlasera-mart-sayisi-cikti2.jpg

Bu ay başka neler var?

Tarımın yüzünü döndüğü modern teknolojilerden biri de akıllı veri sistemleri. Uydular, uçaklar, drone’lar ve çok farklı işlevlere adanmış sensörler ile artık tarım “veri odaklı” bir faaliyet haline geliyor. Bitkisel üretim süreçlerini yeniden tanımlayan bu teknolojilere dair heyecan verici ayrıntıları tarlasera Mart sayısında okuyabilirsiniz.

Kurulan kontrol ve destek sistemlerine karşın halen ideal düzeye çekilemeyen sertifikalı tohum kullanımı, karpuzda doğru bitki besleme uygulamaları ve örtü altı üretimde zirai dondan korunma yöntemleri de tarlasera’nın Detay sayfalarında masaya yatırılan diğer konular.

Bitkilerin tarihi yarını aydınlatıyor

tarlasera’nın bu ay iki ayrı röportaj konuğu var. Bunlardan ilki, 2017 itibariyle Türkiye’deki organizasyonunu geliştirme kararı alan FMC’nin Türkiye Müdürü Tahir Ertan. Ertan FMC’nin Türkiye’nin bitki koruma pazarına getirmeyi planladığı yenilikleri ilk kez tarlasera’ya anlattı.

tarlasera-mart-sayisi-cikti3.jpg

Tarihi bilmek ve doğru yorumlamak, bugünü ve geleceği kurmanın biricik önkoşulu. Bu bitkisel üretim için de geçerli! Liverpool Üniversitesi’nde arkeobotanik üzerine yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Dr. Ceren Kabukcu, süregelen kazılardan elde edilen çarpıcı bulguları ve Türkiye’nin biyoçeşitliliğine dair görüşlerini tarlasera ile paylaştı.

tarlasera’nın okurlarına hediye ettiği poster serisine bu ay pamuk da dahil oluyor. Birkaç yıldır yükselen üretimiyle adeta küllerinden doğan pamuğa dair ilgi çekici bilgileri bulabileceğiniz Pamuk posterine duvarınızda yer açın!

tarlasera’ya nasıl ulaşırım?

tarlasera Mart sayısını satın almak için hemen şimdi Satın Al sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Derginizi her ay masanızda görmek ve tarlasera keyfini tüm bir yıla yaymak için ise tek yapmanız gereken abone olmak! Bunun için Abonelik sayfamızdan yalnızca birkaç dakika süren abonelik işlemlerini gerçekleştirmeniz yeterli.

Keyifli okumalar dileriz!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Dikkat, fındık çıkmayabilir!

Dikkat, fındık çıkmayabilir!

Arazide hastalıkla, pazarda ise depolama ve fiyat sorunuyla boğuşan fındıkta bu yıl da rekolte düşüklüğü bekleniyor.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

Atça karpuzunun markalaşma öyküsü

Atça karpuzunun markalaşma öyküsü

Aydın-Sultanhisar’da yetişen Atça karpuzu meyve özellikleriyle tüketicinin beğenisini kazandı. Ünü yurtdışına taşan karpuzun marka değeri ise halde yapılan sıkı kontroller sayesinde korunuyor.

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

tarlasera Ağustos sayısı çıktı!

Türkiye'nin değişen ürün desenini Kapak Konusu sayfalarında inceleyen tarlasera'nın bu ay okurlarına bir de poster hediyesi var.

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.