tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

18.1.2018

tarlasera.com bu haberlerle gündemi belirledi

tarlasera.com bu haberleriyle gündemi belirledi

Yeni yüzü ile tarlasera.com 2 yılı geride bıraktı. İşte geçtiğimiz yıl içinde tarlasera.com’un en çok ilgi gören haberleri…

Kendini baştan aşağı yenileyerek 2016 yılının 18 Ocak günü yeniden okurlarının karşısına çıkan tarlasera.com, o günden bu yana dijital alanda tarımsal yayıncılığın yenilikçi yüzü olmaya devam ediyor. Bugün itibariyle ikinci yaşına giren yeni tarlasera.com, geçtiğimiz 1 yıl içinde en çok ilgi gören, ses getiren ve tarımın gündemini belirleyen haberlerini derledi.

Karadeniz’de HES çok, SİT yok!

Geçtiğimiz yılın başında 212 ovanın tarımsal SİT alanı kabul edilerek koruma altına alındı. Ancak son yıllarda doğal ve tarımsal alanları hızla hidroelektrik santrali (HES) projelerine kurban edilen Karadeniz’den hiçbir geleneksel ova açıklanan listede yer almadı. tarlasera.com’un dikkat çektiği bu durum geniş yankı uyandırdı.

tarlasera-com-bu-haberleriyle-gundemi-belirledi2.jpg

Her serada farklı bir coğrafya mümkün

tarlasera.com yıl boyunca üreticilerin tarım alanlarında en çok karşılaştığı hastalık ve zararlılarla mücadele yöntemlerinden amatör üreticilere yönelik pratik bilgilere kadar pek çok konuda özel yazı dizisi hazırladı. Bunların arasında en çok ilgi çekeni ise seralarda kullanılan iklimlendirme yöntemlerine dair bilgiler içeren yazı dizisi oldu.

Yeni pestisit yönetmeliğinin ayrıntıları

Bitki koruma ürünlerinin satışına yönelik yönetmelik değişikliği yaz aylarında açıklanırken, zirai bayiler ve üreticiler yeni yönetmeliğe dair detayları ilk olarak tarlasera.com sayfalarında inceleme fırsatı buldu.

Bitki genetiğinde büyük dönüşüm: CRISPR

tarlasera.com’un bitki ıslahı ve genetik biliminde yepyeni kapıları aralayan CRISPR teknolojisini ve bu yeni yönteme dair uluslararası alanda süren tartışmaları konu aldığı haber geçen 1 yıl içinde takipçilerimizin en çok ilgi gösterdiği içeriklerden biriydi.

tarlasera-com-bu-haberleriyle-gundemi-belirledi5.jpg

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

tarlasera.com Dünya Kız Çocukları Günü’nde kamuoyunun dikkatini tarımda çocuk işçiliğinin ve güvencesiz çalışmanın en büyük mağdurları olan kız çocuklarının sorunlarına yöneltti.

Doğadan toplanan bitkiler

İçerik ve görselliği üst düzeyde buluşturan Foto Galeriler tarlasera.com’un en beğenilen sayfalarından. tarlasera.com’un doğada kendiliğinden yetişen ve ticari anlamda da büyük bir potansiyel barındıran bitkileri derleyen haberi büyük ilgi gördü.

İzmir’e özgü bitki keşfedilirken yok mu oldu?

Yeni keşfedilen ve dünyada tek örneğine İzmir’de rastlanan Efe rezenesi bitkisinin, keşfedilmeden hemen önce soyunun tükenmiş olabileceğine dair haberiyle tarlasera.com Türkiye’de biyoçeşitliliğin korunması sorununa dikkat çekti.

tarlasera-com-bu-haberleriyle-gundemi-belirledi4.jpg

Orman eken adam Jadav Payeng

Hindistan’da sel ve erozyon nedeniyle çoraklaşan tarım arazilerini kendi çabasıyla 30 yılda verimli bir ormana dönüştüren Jadav Payeng’in tarlasera.com sayfalarında yer bulan öyküsü yoğun ilgiye mazhar oldu.

Organik tarım öğrencileri denklik bekliyor

Üniversitelerde son 5 yıl içinde açılan organik tarım işletmeciliği bölümleri ilk mezunlarını vermeye hazırlanırken, uzmanlık alanları tanımlanmadığı için işsiz kalma endişesi taşıyan öğrenciler seslerini tarlasera.com aracılığıyla duyurdu.

Havza desteklerinde neler değişti?

Hangi bölge hangi ürünün destekleneceğini gösteren havza bazlı destek listesi 2018’in ilk günleri itibariyle güncellendi. Üretici desteklerinde bir önceki yıla göre ne gibi değişiklikler öngörüldüğünü yalnızca tarlasera.com tüm ayrıntılarıyla inceleyerek okurlarına aktardı.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Islahçının dostu tarım robotları!

Islahçının dostu tarım robotları!

Tarımsal robotlar artık yalnızca üreticilerin değil ıslahçıların da çalışma arkadaşı olmaya başladı. Binlerce bitkiyi her yönüyle izleyen robotlar topladıkları verileri araştırmacıların hizmetine sunuyor.

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleşen şeker fabrikalarında yeni sezon manzaraları

Özelleştirilen 7 şeker fabrikasının 3'ünde üretim hedefleri geçtiğimiz yılın altında kalırken 6 fabrikada ise belirsizlik sürüyor.

Üzüm bağları çatıya taşındı

Üzüm bağları çatıya taşındı

Burası New York-Brooklyn’de yüksek bir binanın çatı katı. Bin 400 metrekarelik bu çatıyı özel kılan şey ise dünyada ticari şaraplık üzüm üretimi yapılan ilk çatı arazisi olması.

Buğdayın baş düşmanının sırrı çözülüyor

Buğdayın baş düşmanının sırrı çözülüyor

Son dönemde üç kıtada tehlikeli boyutlara varan buğday pası hastalığına karşı mücadeleyi geliştirecek yeni bilgiler biyogenetik çalışmalarından gelmeye başladı.

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

tarlasera Kasım sayısı çıktı!

"Finansal okuryazarlık” kavramının tarımdaki karşılığı ve uygulanabilirliği ilk kez tarlasera Kasım sayısında inceleniyor.