tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

13.11.2017

Orman eken adam Jadav Payeng

Orman eken adam Jadav Payeng

Hindistan’da sel ve erozyon nedeniyle çoraklaşan yüzlerce hektarlık alanı ektiği tohum ve diktiği fidanlarla yeniden canlandırdı ve 30 yıl içinde kendi çabasıyla bir orman yaratmayı başardı.

Yıl 1979; yer Hindistan’ın kuzeydoğusundaki Assam eyaletinde, dört bir yanı Brahmaputra nehri ile çevrili Majuri adası. Henüz 16 yaşındaki Jadav Payeng adında orman işçiliği yapmakta olan bir genç, adanın erozyona kurban giden ormanlarının bulunduğu bölgede dolaşırken, bir zamanlar bereketli meyve ağaçları veren bu arazilerin nasıl çoraklaştığına ve ormandaki hayvanların açlıktan ölümüne tanık olur.

Bu deneyim, genç ormancının yaşamını kökten değiştirir. Artık tek amacı; atalarının ve doğanın parçası olan tüm canlıların hem yaşadığı hem de beslendiği o ormanı geri getirmektir! Hemen işe koyulur ve köylülerden aldığı 50 adet tohum ve 25 bambu bitkisini geniş bir bölgeye eker.

Binbir çeşit meyve ağacı dikti

Sel ve erozyon nedeniyle verimsizleşerek 1983 yılında tamamen terk edilen Golaghat bölgesine doğal yaşamı ve üretimi yeniden getirmek için kendine kendine söz veren Payeng, her yıl Nisan-Haziran döneminde araziye yepyeni ağaçlar diker. Payeng’in diktiği bitkiler arasında erik, şeftali, mango, hint ayvası, yıldız meyvesi, demirhindi, tikağacı, ateş ağacı, gambari ve jackfruit meyvesi vardır.

orman-eken-adam-jadav-payeng1.jpg

Payeng, Temmuz ayından itibaren bahara kadar olan dönemde ise tüm zamanını tohum ve fidan toplamaya ayırır. Bir yandan diktiği ağaçlar büyürken diğer yandan yeni dikilen tohum ve fidanlarla yoktan var ettiği ormanın genişliği de giderek artar.

Onun adı Orman

90’lı yıllara gelindiğinde artık Payeng’in ormanı yalnızca bitkilere değil çeşitli hayvan türlerine de yeniden ev sahipliği yapmaya başlar. Ormanın hediyesi olan meyveler ise çevre bölgelerde yaşamı yeniden canlandırır. Artık Majuri adası ve sakinlerinin Payeng’e çok şey borçlu olduğunu gören köylüler ona “Molai” yani “Orman” adını takar.

Payeng'in yaşamı beyazperdede

Tek bir insanın doğaya ve üretime inanarak neler başarabileceğini herkese kanıtlayan Payeng’in yaşamı ve eseri, Jawaharlal Nehru Üniversitesi’nde çekilen bir belgesel ile ilk olarak geniş kitlelerce tanındı. Üniversitede ormancılık deneyimlerini de paylaşan Payeng, 2013 yılında çekilen ve Cannes Film Festivali’nde ödül alan Forest Man (Orman Adam) belgeselinden 2 yıl sonra Hint devletinin onur ödülü olan Padma Shri’ye layık görüldü.

orman-eken-adam-jadav-payeng2.jpg

30 yılda yaşamı yeniden ördü

30 yıllık emek ile Payeng’in yoktan var ettiği orman da bugün onun gibi “Molai Ormanı” olarak anılıyor. 550 hektarlık bir alana yayılan bu ormanda şimdi envai çeşit bereketli ağacın yanı sıra çok sayıda kuş türü, Bengal kaplanı, geyik, gergedan, ayı, pelikan gibi canlılar da yaşıyor. Hatta Payeng, 100’den fazla üyesi olan bir fil sürüsünün de ormanı 3-4 ayda bir ziyaret ettiğini keyifle söylüyor!


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

Gübreye ÖTV şoku! Karar ne getirecek?

İz element içeren gübreler için ÖTV uygulanmasını öngören karar bitki besleme firmalarını ve üreticileri zor durumda bırakacak.

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Ayın karanlık yüzü tarımla aydınlanacak

Uzay araştırmalarında ABD ve Rusya ile rekabete dahil olan Çin, tarımsal üretimi dünyanın uydusuna taşımayı planlıyor.

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

tarlasera Mayıs sayısı çıktı!

İklim değişikliğinin tarıma olan etkisini Kapak Konusuna taşıyan tarlasera’nın bu ay okurlarına iki de hediyesi var!