tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.11.2017

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Yüksek antibiyotik özellikleriyle ilaç sanayisinin dikkatini çeken Aksaray sarımsağı ilk kez yurtdışına ihraç edilecek.

Yeryüzünün en faydalı bitkilerinden olan sarımsak üreticileri ilaç sanayisinin yanı sıra kozmetik sanayisine de katkı sağlama fırsatı buluyor. Türkiye’de Aksaray’da üretilen sarımsaklar antibiyotik imalatı için Avrupa’nın yanı sıra Rusya ve İran gibi ülkelerden talep görmeye başladı.

İlk ihracat Rusya’ya

Aksaray’da üretici kökenli bir aileden gelen Uğur Öngün, bu olanağı değerlendirerek Türkiye’den yurtdışına ilk kez sarımsak ihracatının gerçekleştirmeyi hedefliyor. Babasının yetiştirdiği sarımsakların kalori düzeyini araştıran Öngün, Aksaray’da üretilen sarımsağın 1’e 18 oranındaki verimi, yüksek antibiyotik özelliği ve yoğun aromasıyla fark yarattığını söylüyor.

10 bin ton sarımsak üretiliyor

Yaklaşık 15 yıldır İngiltere’de yaşayan Öngün, yurtdışında ilaç ve kozmetik sanayisi ile ilk bağlantıyı Rus merkezli bir firma vasıtasıyla kurduğunu ve 250 ton sarımsak ihracatı için anlaşmaya vardıklarını dile getiriyor.

İran, İspanya ve Almanya’dan da talep aldıklarını dile getiren Öngün, “Sarımsağın antibiyotik özelliğini sağlayan toprak özelliklerimiz ve ürünün aldığı güneş ile alakalı. Bu bölgede toplam 10 bin dekarda 10 bin ton sarımsak üretiliyor. Bizim amacımız üreticilerin kaliteli üretimlerinin karşılığını doğrudan alabilmesi” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG

Türkiye’nin ilk yerli traktörü HSG, 1963 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde üretildi. Ancak seri üretime geçemeyen HSG artık yalnızca müze ve fotoğraflarda yaşıyor.

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

Kuraklığa karşı kaktüsler sofralara iniyor

FAO yenilebilir kaktüs türlerinin 21. yüzyıla damga vuracağını açıkladı. Başrolde ise Türkiye’de de yetişen ve “kaynanadili” olarak bilinen dikenli incir var.

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Bu teknoloji zararlı mücadelesini nokta atışına dönüştürecek

Zararlıları bitkiye konmadan önce tespit eden sensörler ilaç kullanımını en aza indirirken yararlı böcekler de korunmuş olacak.

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Üretilen bin tane, tüketilen bir tane!

Son 10 yılda 5 katına çıkan nar üretimi ihtiyacın sınırlarını çoktan aştı. Pazar bulamayan üreticilerin beklentisi daha fazla tüketim ve ihracat.

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Kız çocuklarına karşı ayrımcılık tarlada başlıyor

Tarımda çocuk işçiliği ile güvencesiz koşullarda çalışma sorunu, söz konusu kız çocukları olduğunda katlanarak artıyor.