tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.11.2017

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Yüksek antibiyotik özellikleriyle ilaç sanayisinin dikkatini çeken Aksaray sarımsağı ilk kez yurtdışına ihraç edilecek.

Yeryüzünün en faydalı bitkilerinden olan sarımsak üreticileri ilaç sanayisinin yanı sıra kozmetik sanayisine de katkı sağlama fırsatı buluyor. Türkiye’de Aksaray’da üretilen sarımsaklar antibiyotik imalatı için Avrupa’nın yanı sıra Rusya ve İran gibi ülkelerden talep görmeye başladı.

İlk ihracat Rusya’ya

Aksaray’da üretici kökenli bir aileden gelen Uğur Öngün, bu olanağı değerlendirerek Türkiye’den yurtdışına ilk kez sarımsak ihracatının gerçekleştirmeyi hedefliyor. Babasının yetiştirdiği sarımsakların kalori düzeyini araştıran Öngün, Aksaray’da üretilen sarımsağın 1’e 18 oranındaki verimi, yüksek antibiyotik özelliği ve yoğun aromasıyla fark yarattığını söylüyor.

10 bin ton sarımsak üretiliyor

Yaklaşık 15 yıldır İngiltere’de yaşayan Öngün, yurtdışında ilaç ve kozmetik sanayisi ile ilk bağlantıyı Rus merkezli bir firma vasıtasıyla kurduğunu ve 250 ton sarımsak ihracatı için anlaşmaya vardıklarını dile getiriyor.

İran, İspanya ve Almanya’dan da talep aldıklarını dile getiren Öngün, “Sarımsağın antibiyotik özelliğini sağlayan toprak özelliklerimiz ve ürünün aldığı güneş ile alakalı. Bu bölgede toplam 10 bin dekarda 10 bin ton sarımsak üretiliyor. Bizim amacımız üreticilerin kaliteli üretimlerinin karşılığını doğrudan alabilmesi” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Sınırlar kalktı, bir köyün kaderi böyle değişti

Yozgat’ta tarım arazileri arasındaki sınırları kaldırıp ortak üretim yapan üreticiler bölgede tarımı yeniden cazip kılmayı başardı.

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Bu harita domatesin sırrını ortaya dökecek

Meyvelerin olgunlaşma sürecinde gen haritasındaki değişimleri görüntüleyen Domates İfade Atlası, bitki ıslahçıları için pek çok sorunun yanıtını içinde taşıyor.

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Işık kirliliği meyve üretimini düşürüyor

Yapay ışıkların yoğun olduğu bölgelerde bitkilerin gelişimi için gerekli olan gece tozlaşmasının azaldığı kanıtlandı.

Her arpacık şalot değil!

Her arpacık şalot değil!

Sarımsağa benzer görünümü ve lezzetiyle tüketiciyi cezbeden arpacık soğanı ve şalot arasındaki farkları biliyor musunuz?

tarlasera Mart sayısı çıktı!

tarlasera Mart sayısı çıktı!

Mart sayısında 2000 sonrası kuşağın tarımla olan ilişkisini masaya yatıran tarlasera’nın bu ay okurlarına bir de hediyesi var.