tarlasera
tarlasera SATIN AL
Kapat

10.11.2017

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Aksaray’dan Avrupa’ya, araziden laboratuara

Yüksek antibiyotik özellikleriyle ilaç sanayisinin dikkatini çeken Aksaray sarımsağı ilk kez yurtdışına ihraç edilecek.

Yeryüzünün en faydalı bitkilerinden olan sarımsak üreticileri ilaç sanayisinin yanı sıra kozmetik sanayisine de katkı sağlama fırsatı buluyor. Türkiye’de Aksaray’da üretilen sarımsaklar antibiyotik imalatı için Avrupa’nın yanı sıra Rusya ve İran gibi ülkelerden talep görmeye başladı.

İlk ihracat Rusya’ya

Aksaray’da üretici kökenli bir aileden gelen Uğur Öngün, bu olanağı değerlendirerek Türkiye’den yurtdışına ilk kez sarımsak ihracatının gerçekleştirmeyi hedefliyor. Babasının yetiştirdiği sarımsakların kalori düzeyini araştıran Öngün, Aksaray’da üretilen sarımsağın 1’e 18 oranındaki verimi, yüksek antibiyotik özelliği ve yoğun aromasıyla fark yarattığını söylüyor.

10 bin ton sarımsak üretiliyor

Yaklaşık 15 yıldır İngiltere’de yaşayan Öngün, yurtdışında ilaç ve kozmetik sanayisi ile ilk bağlantıyı Rus merkezli bir firma vasıtasıyla kurduğunu ve 250 ton sarımsak ihracatı için anlaşmaya vardıklarını dile getiriyor.

İran, İspanya ve Almanya’dan da talep aldıklarını dile getiren Öngün, “Sarımsağın antibiyotik özelliğini sağlayan toprak özelliklerimiz ve ürünün aldığı güneş ile alakalı. Bu bölgede toplam 10 bin dekarda 10 bin ton sarımsak üretiliyor. Bizim amacımız üreticilerin kaliteli üretimlerinin karşılığını doğrudan alabilmesi” diye konuşuyor.


Yorumlar
    Bu yazı için henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.
Yorum Yaz

Yorumunuz Gönderildi

E-Bülten

Başka yerde bulamayacağınız tarım ve kültür haberlerini düzenli olarak almak için aşağıdaki kutucuğa e-posta adresinizi yazın ve gönder butonuna tıklayın; tarlasera e-bülten adresinize gelsin!

En Çok Okunanlar

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Bu ziraat fakülteleri üniversitelerinden ayrılacak

Türkiye’nin 13 üniversitesinin bölünmesini öngören kararın hangi ziraat fakültelerini etkileyeceğini tarlasera.com araştırdı.

Seçim meydanları tarımı hatırladı

Seçim meydanları tarımı hatırladı

24 Haziran öncesi hem kamuoyunda hem de seçim meydanlarında tarımın adı geçtiğimiz dönemlere oranla daha sık geçiyor. tarlasera.com seçime katılacak partilerin tarım programlarını inceliyor.

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Monsanto marka ismi tarihe karışıyor

Bayer şirketi tarafından satın alınan tohum devi Monsanto artık Bayer adı altında faaliyet gösterecek.

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

Daha az suyla daha iyi domates mümkün!

İspanya’da araştırmacılar çeri domates üretiminde kullanılan suyu yarı yarıya azaltılarak besin değerlerinin arttırılabileceğini kanıtladı.

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

tarlasera Haziran sayısı çıktı!

Dikey tarım teknolojilerini kapağına taşıyan tarlasera’nın okurlarına bu ayki hediyesi ise Mısırda Yabancı Ot Mücadelesi posteri.